12 nowości w Windows 8


Z chwilą premiery Windowsa 8 Microsoft zamierza po raz kolejny zmienić sposób komunikacji użytkownika z komputerem. Przycisk Start, wprowadzony razem z Windowsem 95, zostanie całkowicie wyeliminowany w nowej odsłonie systemu. W jaki sposób zmieni to naszą pracę? Jakie inne funkcjonalności zostały? Postaram się przybliżyć najważniejsze zmiany przygotowane przez Microsoft.

Brandon LeBlanc oficjalnie ogłosił 1 sierpnia 2012 r. na blogu „Blogging Windows” zakończenie prac nad Windowsem 8. Ponad dwa tygodnie później udostępniono subskrybentom TechNet i MSDN finalne wersje systemu. Oprócz tego producent wydał darmową, dostępną dla wszystkich wersję Enterprise, którą można dowolnie testować przez 90 dni. Dzień premiery został wyznaczony na 26 października tego roku. Warto jednak już wcześniej zapoznać się z nowymi funkcjami.

Menu Start

Pierwsza i najbardziej widoczna zmiana to całkowicie przeprojektowany interfejs użytkownika. Zniknął klasyczny i znany od wielu lat przycisk Start. Samo menu zmieniło się, upodabniając się do tego znanego z Windows Phone. W efekcie otrzymaliśmy pełnoekranowe, przewijane poziomo menu z prostokątnymi i kwadratowymi „kafelkami”, z których każdy odpowiada jednej, przypiętej aplikacji. Tak jak w systemie dla telefonów komórkowych, menu może być animowane i wyświetlać informacje z aplikacji. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w wolnym miejscu otrzymamy możliwość wyświetlenia wszystkich aplikacji, a nie tylko tych przypiętych. Podobnie jak w przypadku Windows 7 oraz Vista możemy wyszukiwać programy oraz pliki od razu po wyświetleniu menu. Należy zaznaczyć, że zaraz po uruchomieniu systemu nie zostanie wyświetlony pulpit, a właśnie nowe menu Start. Dostęp do pulpitu możemy uzyskać po kliknięciu na odpowiadający mu kafelek.

Nowe Menu Start

Całość została zaprojektowana pod kątem urządzeń z dotykowymi ekranami, ułatwiając i usprawniając korzystanie na nich z tego systemu.

Przełączanie aplikacji, Charm bar

W każdym miejscu systemu mamy dostęp do dwóch bocznych pasków. Prawy, zwany Charm bar, jest swego rodzaju uniwersalnym toolbarem. Lewy natomiast umożliwia przełączanie aplikacji.

Szybkie przełączanie aplikacji

Charm bar udostępnia nam pięć funkcjonalności – są nimi: Wyszukiwanie, Udostępnianie, Start, Urządzenia oraz Ustawienia. Funkcje te, poza Startem i Urządzeniami, działają w obrębie danej aplikacji. Klikając na Wyszukiwanie przy uruchomionym kliencie poczty elektronicznej, otrzymamy możliwość wyszukiwania maili, a wybierając Ustawienia, będziemy mogli skonfigurować program. Ta ostatnia opcja daje nam także dostęp do globalnych ustawień, np. połączenia z siecią, głośności, jasności ekranu, ale także wyłączania komputera. Dodatkowo po aktywacji panelu wyświetli nam się mały kwadrat z aktualną datą, godziną, stanem baterii oraz stanu połączenia z siecią.

Charm bar

Aplikacje Modern UI

Specjalnie przystosowane i napisane aplikacje mogą być uruchamiane w trybie pełnoekranowym. Jest to kolejna znacząca zmiana od czasu premiery Windowsa 95. Program Modern UI zajmuje cały ekran i brakuje tu chociażby znanego ze wcześniejszych wersji systemu przycisku do zamykania aplikacji. Wyświetlanie tylko jednego programu jest znanym rozwiązaniem wykorzystywanym w przypadku telefonów komórkowych czy tabletów. Wymaga to od użytkownika pewnego dostosowania się do zmiany, jednak w zamian otrzymujemy dodatkową funkcjonalność dzielenia ekranu na dwie aplikacje.

Dwie aplikacje Modern UI działające obok siebie

Możemy dzięki temu uruchomić na przykład kalendarz i klienta poczty obok siebie, ale także aplikację Modern UI i klasyczny pulpit, na którym możemy uruchamiać dowolną ilość programów. Cały czas mamy także możliwość pracy na starszych aplikacjach, które nie zostały przystosowane do nowego interfejsu.

Aplikacja Modern UI i pulpit wyświetlone obok siebie

Windows Explorer

Windows Explorer także doczekał się odświeżenia. U góry okna znajduje się wstążka znana z pakietu Office, która umożliwia nam dostęp do opcji dostępnych dla danego pliku lub folderu, a także na przykład ustawień wyświetlania. Podczas kopiowania lub przenoszenia plików pojawi się zupełnie nowe okno z najważniejszymi informacjami dotyczącymi wykonywanej czynności, takich jak prędkość czy czas. Otrzymamy także możliwość wstrzymywania i wznawiania operacji. Każda kolejna pojawi się w tym samym oknie, co znacząco ułatwia zarządzanie.

Nowe okno kopiowania plików

Poprawiono także obsługę konfliktów nazw i dostępnych opcji do zastosowania.

Poprawiona obsługa konfliktów nazw

Menadżer zadań

Nowy menadżer zadań pozwala na przeglądanie informacji w dwóch widokach: standardowym, w którym widoczne są tylko uruchomione aplikacje, oraz poszerzonym o informacje o uruchomionych procesach, szczegółach dotyczących wydajności, historii otwartych aplikacji, autostartu, informacji o użytkownikach oraz usługach. Dodano wyświetlanie przyjaznych nazw dla procesów. Odtąd zamiast splwow64.exe zobaczymy: Print driver host for applications.

Menadżer Zadań – widok podstawowy

Karta wydajność została podzielona na CPU, pamięć, dysk, Ethernet oraz sieć bezprzewodową i Bluetooth (jeśli jest dostępne).

Menadżer Zadań – widok rozszerzony

Stopień wykorzystania zasobów przez dany proces jest prezentowany za pomocą koloru – od żółtego do czerwonego – co ułatwia identyfikowanie tych z nich, które pochłaniają najwięcej zasobów.

Ekran logowania i logowanie użytkownika

Znany z Windows Phone Lock Screen trafił także do Windows 8. Na ekranie tym cały czas wyświetlana jest informacja o aktualnej godzinie i dacie, stanie połączenia z siecią, naładowania baterii oraz powiadomień z kompatybilnych aplikacji. Dzięki temu bez odblokowywania komputera możemy otrzymać informację na przykład o liczbie nieprzeczytanych maili.

Lock Screen

Logowanie do systemu może być przeprowadzane na trzy różne sposoby. Pierwszym z nich jest wykorzystywane do tej pory hasło. Drugi to czterocyfrowy pin.

Opcje ustawiania pinu

Trzecia metoda opiera się na haśle obrazkowym. W tym przypadku musimy na wybranym zdjęciu wykonać trzy wcześniej zdefiniowane gesty. Do wyboru mamy rysowanie koła oraz rysowanie linii, w obu rozpoznawany jest zwrot i kierunek. Według badań producenta ograniczanie możliwych do wykonania gestów powoduje trzykrotne przyśpieszenie procesu logowania.

Logowanie za pomocą hasła obrazkowego

Wszystkie ze sposobów logowania mogą być aktywne równolegle, przy czym pięciokrotne błędnie wprowadzone hasło obrazkowe wymusza zalogowanie za pomocą tradycyjnego hasła lub pinu.

Oprócz logowania za pomocą tradycyjnego konta, otrzymujemy także możliwość skorzystania z konta Microsoft (wcześniej znanego jako Windows Live ID). Dzięki temu ustawienia mogą być synchronizowane pomiędzy komputerami., Z kolei inne usługi, takie jak Xbox Live i SkyDrive, są dostępne bez dodatkowego logowania.

Windows Store

Wraz z wydaniem nowego systemu został przygotowany specjalny sklep dla aplikacji przystosowanych do Windowsa 8. Rozwiązanie to znane jest już chociażby z Mac OS X.

Windows Store

Programy mogą być darmowe lub płatne w cenie od 1,49$ do 999,99$ Producenci mogą także oferować wersje demonstracyjne aplikacji.

Windows 8 dla procesorów ARM

Specjalną wersję systemu będzie można uruchomić na urządzeniach z procesorami ARM, na przykład na tabletach. W Windows RT jedyne dostępne aplikacje to te z Windows Store, które są przystosowane do nowego interfejsu. Nie ma możliwości uruchomienia klasycznych aplikacji. System ten nie zostanie udostępniony jako samodzielny produkt, a sprzedaż będzie się odbywać bezpośrednio do producentów sprzętu.

File history

Nad bezpieczeństwem danych czuwa nowy mechanizm File history. Jego zadaniem będzie cykliczne (domyślnie co godzinę) sprawdzanie, czy pliki się zmieniły. Jeśli tak, zostanie wykonana ich kopia. Nowe narzędzie ma zastąpić Kopię zapasową i Przywracanie systemy, które były dostępne w poprzednich wersjach. File history jest zoptymalizowany tak, aby wykorzystywać jak najmniej zasobów oraz umożliwia rozbudowaną konfigurację.

Reset i Refresh

Nowe możliwości przywracania sprawności systemu operacyjnego to Reset i Refresh. Pierwsza z nich umożliwia przywrócenie systemu do stanu jak po świeżej instalacji. Wszystkie dane będą usunięte, a Windows 8 zostanie zainstalowany na nowo. Druga opcja także wykonuje czystą instalację systemu, jednakże przy zachowaniu wszystkich danych użytkownika oraz aplikacji Modern UI. Klasyczne aplikacje zostają usunięte. Nie zostaną także przywrócone ustawienia ekranu, firewalla oraz skojarzeń plików. Dodatkowo można wykonać swego rodzaju obraz systemu, który jest przywracany podczas korzystania z opcji Refresh. Dzięki temu możemy zachować także klasyczne aplikacje.

Windows To Go

Ta opcja, dostępna w wersji Enterprise, umożliwia uruchamianie systemu z pendrive’a lub zewnętrznego dysku twardego. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik może mieć swoje dane, aplikacje i skonfigurowany system zawsze przy sobie, bez potrzeby korzystania na przykład z laptopa.

Hyper-V

Rozwiązanie znane dotychczas z systemów serwerowych trafia także do Windows 8. Jest to znacznie potężniejszy mechanizm niż VirtualPC, które dotychczas wykorzystywano w systemach klienckich. Należy przy tym wspomnieć, że nie otrzymamy wszystkich funkcji znanych z następujących systemów serwerowych:

 • Brak Hyper-V Replica
 • Brak Hyper-V Network Virtualization
 • Brak Live Migration
 • Brak Shared Nothing Live Migration
 • Brak Failover Clustering
 • Brak Virtual Fiber Channel
 • Brak wsparcia sprzętowego GPU dla RemoteFX

Dodatkowo wymagany jest sprzęt obsługujący Second Level Address Translation (SLAT).

Inne zmiany

 • Obsługa USB 3.0
 • Wbudowana aplikacja antywirusowa Windows Defender, czyli Windows Security Essentials
 • Filtr SmartScreen dla aplikacji. Sprawdza wszystkie aplikacje pod kątem bezpieczeństwa
 • Ulepszona obsługa wielu monitorów
 • Bezpieczne bootowanie
 • System powiadomień
 • Ulepszone wyszukiwanie
 • Szybsze uruchamianie systemu
 • Internet Explorer 10
 • Ulepszone zarządzanie energią oraz pamięcią, między innymi wstrzymywanie aplikacji działających w tle

Są to tylko niektóre z nowych funkcji dostępnych w Windows 8. System wnosi wiele usprawnień zwiększających wygodę użytkowania i bezpieczeństwo pracy. Przesiadka ze wcześniejszych wersji systemu może być jednak wyzwaniem, szczególnie ze względu na zmodyfikowany interfejs użytkownika i brak menu Start w takiej postaci, z jakim mieliśmy do czynienia przez ostatnich 17 lat. Czy system powtórzy sukces Windows XP? Przekonamy się wkrótce.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 komentarzy do “12 nowości w Windows 8

 • Avatar
  Maciej

  Szczerze powiedziawszy o ile W7 był hitem o tyle ta wersja systemu kompletnie mnie do siebie nie przekonuje, a wręcz odwrotnie. Być może na tabletach/paletkach ten system będzie user-frielndly ale na domowym PC sobie go nie wyobrażam. Przygoda z wersją developerską szybko się skończyła – maksymalnie nie wygodny jest ten system, w zasadzie to z komputera zrobił się telefon tylko bez opcji… zadzwoń:/

 • Avatar
  Infomaniak z Senetic

  Ciężko wyobrazić sobie pracę na tym systemie. Mnie niestety także nie przekonuje jako narzędzie do zastosowań biznesowych. Jeśli chodzi o zastosowanie do szeroko pojętej rozrywki lub po prostu systemu na komputerze prywatnym, to myślę, że może stać się prawdziwym hitem. W domu już się na niego przesiadłem i jestem bardzo zadowolony. Jeśli chodzi o pracę to pozostaje przy Windows 7 i czekam na rozwój sytuacji. Może Office 2013 mnie zmobilizuje do zmiany.