Ciasteczkowy (po)twór

cookie_32

O co chodzi z tymi ciasteczkami? Od jakichś dwóch tygodni surfując po internecie, ciągle natykamy się na informacje w sprawie tak zwanych cookies. To wynik nowych przepisów, które weszły w życie 22 marca. Nowelizacja Prawa Telekomunikacyjnego nałożyła na właścicieli stron www nowe obowiązki informacyjne, właśnie dotyczące funkcjonowania na nich plików cookies. Zmiany dostosowują polskie prawo do wytycznych Unii Europejskiej.

Zakres zmian
Znowelizowana ustawa nakłada na dostawcę usług obowiązek uzyskania tzw. uprzedniej zgody na wykorzystywanie plików cookies. Oznacza to, że przechowywanie i korzystanie z informacji w urządzeniu końcowym abonenta lub użytkownika jest możliwe pod warunkiem uzyskania jego zgody. Wcześniej usługobiorca powinien zostać w sposób jasny, prosty i zrozumiały (nie wymagający posiadania specjalistycznej wiedzy) poinformowany o celu przechowywania i uzyskiwania dostępu do informacji oraz możliwości określenia warunków takiego przechowywania i dostępu. Co bardzo istotne, zgodnie z art. 173 ust. 2 Prawa Telekomunikacyjnego zgodę można wyrazić w sposób dorozumiany poprzez odpowiednie ustawienia przeglądarki. Nie trzeba zatem tworzyć specjalnych komunikatów, w których użytkownik zaznaczy, że wyraża zgodę na przechowywanie plików cookies.

Cookies od podmiotów zewnętrznych
Ciasteczka pochodzące od podmiotów trzecich, niezależnych od właściciela danej strony, a wykorzystywane wyłącznie do celów statystyczny – np. za pomocą powszechnie dostępnego Google Analytics – również wymagają poinformowania użytkowników stron o tym fakcie i otrzymania od nich stosownej zgody.

Praktyczna realizacja obowiązku
Praktyczna realizacja obowiązku informacyjnego może polegać m.in. na zamieszczeniu przez właściciela danego serwisu powiadomienia na stronie – w postaci np. baneru lub okienka pop-up. Obecnie z takimi rozwiązaniami stykamy się chyba najczęściej. Powiadomienie winno być umieszczone w miejscu widocznym dla wszystkich odwiedzających stronę. Z informacji musi wynikać fakt użycia plików cookies na danej stronie oraz pouczenie internauty o możliwości rezygnacji z ich zastosowania poprzez zablokowanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Pozostałe obowiązki informacyjne wynikające z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego warto zrealizować poprzez odesłanie linkiem do strony zawierającej szczegółowe informacje dotyczące „polityki prywatności”. Dodatkowo IAB Polska uruchomiła specjalną dedykowaną problematyce cookies stronę internetową http://wszystkoociasteczkach.pl/. Odnośnik do niej może być udostępniony za pomocą linków ze stron usługodawców.

Wyjątki
Ustawa i dyrektywa przewidują dwa wyjątki, podane w art. 173 ust 3 ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Pierwszy z nich następuje w sytuacji, kiedy komunikacja nie jest możliwa bez używania odpowiedniego pliku cookie. Zapis nie dotyczy plików ułatwiających ten proces. Drugi wyjątek dotyczy natomiast braku możliwości wykonania usługi żądanej przez użytkownika. Są to zazwyczaj tymczasowe, własne pliki konieczne do zapisania włożonych do koszyka w sklepie internetowym produktów lub do zapamiętania wpisanych do formularza zamówienia danych, jeśli proces zamówienia składa się z kilku kroków. Jako niezbędne do świadczenia usługi uznaje się też pliki konieczne do zapamiętania wybranych przez użytkownika ustawień strony internetowej, takie jak język, liczba wyświetlonych wyników na stronie, pod warunkiem, że są to tymczasowe pliki cookies.

Brak zgody
Użytkownik może się nie zgodzić na wykorzystywanie plików cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki. W zależności od używanej przeglądarki, można także określić bardziej szczegółowe warunki przechowywania plików cookies, np. poprzez blokowanie wyłącznie plików wykorzystywanych przez poszczególne witryny, blokowanie jedynie określonych plików lub usunięcie pojedynczych plików , które są już przechowywane w urządzeniu użytkownika. Jeżeli przeglądarka użytkownika akceptuje określone pliki cookies, użytkownik wyraża zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami. Brak zgody na wykorzystywanie plików cookies może spowodować, że niektóre funkcje danej strony www nie będą działać poprawnie lub w ogóle przestaną działać.

Niewywiązanie się z obowiązku
Naruszenie obowiązków może być dotkliwe – zgodnie z art. 209 ust. 1 pkt 27) Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej może nałożyć na przedsiębiorcę naruszającego obowiązki z art. 173 karę pieniężną w wysokości do 3% przychodu osiągniętego w ubiegłym roku kalendarzowym.

Podsumowanie
Nowe przepisy nakładają na właścicieli stron pozyskanie świadomej zgody na umieszczanie plików cookies. Czy serwis musi uzyskać zgodę użytkownika zależy od tego, czy spełnia warunki wyłączeń opisane w art. 173 ust 3 ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Jeżeli pojawiają się wątpliwości co do celów, w jakich wykorzystywane są pliki, zaleca się uzyskać zgodę użytkownika. Na wszelki wypadek.

Odnośniki

http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2012/1445
http://wszystkoociasteczkach.pl
https://mac.gov.pl/dzialania/koniec-z-drobnym-druczkiem-od-dzis-obowiazuje-nowe-prawo-telekomunikacyjne/
http://di.com.pl/news/47391,0,Nowelizacja_Prawa_Telekomunikacyjnego_-_czyli_o_cookies_i_nie_tylko.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *