Czy twoje uzależnienie od iPhona jest odnawialne?


Ostatni wybuch popularności technologii mobilnej ma duży wpływ na światowe rynki surowców.

Smartfon wydaje się być jednak tak małym urządzeniem, że trudno sobie uświadomić jego wpływ na światowy kryzys surowcowy. A jednak! Wszystko za sprawą grupy pierwiastków nazywanych Pierwiastkami Ziem Rzadkich (REEs – z ang. Rare Earth Elements).


Inżynierowie zwrócili się w ich stronę w nieustającej pogoni za mobilnością. Dzięki nim mogli bowiem zmniejszyć rozmiar i wagę urządzeń, przy jednoczesnym zwiększeniu ich mocy obliczeniowej. W efekcie możemy cieszyć się tak małymi urządzeniami jak smartfony, GPS, baterie o dużej mocy czy mniejsze lecz bardziej pojemne dyski twarde.

Jednak, jak sugeruje nazwa, pierwiastki REEs nie występują w naturze na tyle obficie, żeby je w łatwy sposób pozyskać, a olbrzymi wzrost popytu niebezpiecznie zbliża się do przekroczenia dostępnych zasobów. Na przykład USA były niegdyś pod tym względem całkowicie samowystarczalne, a obecnie w 100% zależą od importu tych pierwiastków, co jest spowodowane niższymi kosztami dostępności. Większość importu pochodzi z Chin (odpowiedzialnych za 95% światowej produkcji REEs), lecz chiński rząd opublikował ostatnio artykuł przeglądowy informujący, iż dwie trzecie tamtejszych zasobów już wyczerpano.

Zagrożona jest nie tylko branża elektroniczna. Jak pokazuje infografika z vouchercloud, począwszy od technologii energii odnawialnej, przez technologię wojskową, a kończąc na technologii medycznej – wszystkie te technologie zależne są od pierwiastków REE w zakresie komponentów, których nie da się zastąpić. Nie są to zatem rzeczy, bez których możemy się obejść.

Co możemy zrobić? Na drodze ku zrównoważeniu produkcji w pierwszej kolejności trzeba upewnić się, czy urządzenia zawierające pierwiastki REE są we właściwy sposób poddawane recyklingowi. Przede wszystkim chodzi tu o wszelkie urządzenia zawierające duże ilości magnezów. Równie ważne jest, żeby po kupnie nowego smartfona twoje stare urządzenie trafiło do zakładu recyklingowego, zamiast tkwić na dnie szuflady. Resztę pozostawmy naukowcom, którzy będą dalej szukać substytutów bardziej odnawialnych i, miejmy nadzieję, również tańszych.

Zrównoważona TechnologiaZrównoważona Technologia – infografika teamu vouchercloud

Umieść Zrównoważona Technologia na swojej stronie: skopiuj i wklej poniższy kod.

1
2
<img src="http://vouchercloud-blog.s3.amazonaws.com/vcblog/wp-content/uploads/2013/06/Sustainable-Technology-Polish-v2.png" width="540">
<p>Zrównoważona Technologia - infografika teamu <a href="https://www.vouchercloud.com/blog/earths-resources-depleted-by-technological-advancements-infographic/">vouchercloud</a></p>

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *