Kilka słów na temat SAP HANA


Opis rozwiązania SAP HANA

SAP HANA to narzędzie pozwalające na szybką analizę dużych ilości danych. Powstało ono na bazie aplikacji Sybase IQ, która trafiła do oferty SAP po przejęciu firmy Sybase. Stanowi  połączenie sprzętu wyposażonego w odpowiednią ilość pamięci RAM (128, 256, 512 GB w zależności od pożądanej mocy obliczeniowej serwera), dostarczanego przez partnerów zewnętrznych, oraz oprogramowania zarządzającego SAP.

Głównym założeniem pozwalającym na szybsze niż w tradycyjnych rozwiązaniach przetwarzanie danych jest załadowanie danych do pamięci operacyjnej i przetwarzanie ich bez wykorzystania dysków twardych oraz przechowywanie danych w kolumnach zamiast w wierszach. Taki sposób przechowywania danych charakteryzuje się tym, że dane tego samego typu przechowywane są w jednej kolumnie. W efekcie możliwe jest zastosowanie skutecznych mechanizmów kompresji danych co w rezultacie prowadzi do mniejszego zapotrzebowania na pamięć oraz szybszych czasów dostępu do danych. Według SAP przetwarzanie w oparciu o pamięć operacyjną jest nawet do 1000 razy szybsze niż w przypadku tradycyjnych operacji na dysku. SAP HANA na obecnym etapie jest wyłącznie silnikiem analitycznym przygotowującym dane, nie zawiera komponentów odpowiedzialnych za ich prezentację.

SAP HANA może być użyte na kilka sposobów. Można dołączyć go jako dodatkowy element do architektury składającej się z już istniejącej hurtowni danych SAP BW i środowiska raportowego SAP BO. Wówczas może być użyte jako warstwa pośrednia pomiędzy hurtownią BW a fizyczną bazą danych, w której hurtownia przetrzymuje dane. Dane do hurtowni będą w takim przypadku dostarczane z pamięci operacyjnej HANA, co spowoduje przyśpieszenie odpowiedzi hurtowni na zadawane zapytania. Innymi słowy, HANA może zastąpić serwer bazodanowy, który fizycznie przechowuje dane zwracane w odpowiedzi na zadawane hurtowni zapytania. Dodatkowymi atutami w tym przypadku są zachowanie już utworzonych struktur hurtowni oraz brak konieczności zakupu licencji na oprogramowanie bazodanowe do hurtowni.

SAP HANA może być również użyte jako samodzielne środowisko dostarczające dane do systemów klasy Business Intelligence. Zaleca się użycie SAP Business Objects 4.0 jako warstwy prezentacji danych analitycznych przygotowanych przez HANA, które według SAP jest zoptymalizowane do współpracy właśnie z tym środowiskiem. W takim przypadku w oprogramowaniu HANA definiuje się połączenia do zewnętrznych systemów transakcyjnych oraz relacje biznesowe pomiędzy tymi danymi. Połączone takimi relacjami dane stają się źródłem danych dla systemów BI. Dane źródłowe mogą pochodzić z różnych systemów zewnętrznych – hurtowni danych SAP, innych aplikacji opartych o platformę SAP lub z dowolnych „klasycznych” baz transakcyjnych, takich jak ORACLE, MS SQL.

Zalety:

 • znaczne skrócenie czasów potrzebnych na wykonywanie raportów w systemach klasy BI, w których zastosowano SAP HANA,
 • możliwość zastosowania jako samodzielnego elementu pełniącego rolę hurtowni danych,
 • brak konieczności zakupu licencji oprogramowania serwera baz danych w porównaniu do architektury wykorzystującej BW jako hurtownię danych,
 • łatwa integracja z innymi systemami SAP.

Wady:

 • wysoka cena,
 • konieczność dodatkowego zakupu narzędzia do raportowania danych.

Podsumowując, SAP HANA wydaje się być ciekawym rozwiązaniem – każdy chciałby przecież, aby jego systemy raportowe zwracały dane w czasie jak najkrótszym. Wdrożenie rozwiązania w oparciu o HANA powinno być jednak poprzedzone gruntowną analizą zestawiającą koszty wdrożenia, licencji oraz sprzętu z korzyściami biznesowymi, jakie mogą być osiągnięte dzięki zainwestowaniu tych niemałych środków.

Źródła:

Informacje i materiały otrzymane od SAP Polska

http://www.sdn.sap.com/irj/scn/weblogs?blog=/pub/wlg/21575

Rozwiązania konkurencyjne

Oracle Exalytics

Jednym z rozwiązań konkurencyjnych wobec SAP HANA jest Oracle Exalytics. Jest to, podobnie jak w przypadku HANA, połączenie wydajnego serwera wyposażonego w dużą ilość pamięci RAM (1 TB) i serię wielordzeniowych procesorów z oprogramowaniem do zarządzania tymi zasobami. Inną zbieżnością z HANA jest zdolność Exalytics do analizy danych pochodzących  z wielu różnych źródeł. Mogą to być klasyczne transakcyjne systemy bazodanowe, takie jak ORACLE,  MS SQL Server, systemy dostarczające dane w postaci OLAP – np. SAP Business Warehouse. W odróżnieniu od HANA Exalytics zawiera pakiet narzędzi do wizualizacji danych. Exalitycs jest zoptymalizowany po kątem współpracy rozwiązaniem Oracle Exadata Database Machine. Exadata stanowi przykład rozwiązania typowo sprzętowego poprawiającego wydajność bazodanowych pamięci masowych. Jest warstwą pośrednią pozwalającą na wielokrotne zwiększenie przepustowości danych na styku serwera bazy danych oraz pamięci, w której przechowywane są dane.

Źródła:

http://www.oracle.com/us/solutions/ent-performance-bi/business-intelligence/exalytics-bi-machine/overview/index.html

http://www.oracle.com/pl/products/database/exadata/index.html

SAS In-Memory Analytics -podobne  rozwiązanie prezentowane przez firmę SAS bazujące na przetwarzaniu danych w pamięci operacyjnej.

Źródła:

http://www.sas.com/software/high-performance-computing/in-memory-analytics/

Informix Warehouse accelerator –  rozwiązanie polegające na przetwarzaniu danych w pamięci operacyjnej firmy IBM

Żródła:

ftp://public.dhe.ibm.com/software/data/sw-library/informix/whitepapers/InformixWarehouseAcceleratorPaper.pdf


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 komentarzy do “Kilka słów na temat SAP HANA

 • Avatar
  ShannonBold

  I have checked your site and i’ve found some duplicate content, that’s why you don’t
  rank high in google, but there is a tool that can help
  you to create 100% unique content, search for: SSundee advices unlimited
  content for your blog