Kontrola Rodzicielska na urządzeniach mobilnych


Smartfony stały się wszechobecne i ogólnodostępne. Mają je również dzieci. Urządzenia te, możliwościami zbliżone do komputera, pozwalają na przeglądanie internetu i korzystanie z różnego rodzaju aplikacji. Mimo, że wiele aplikacji i stron ma wiele wartości edukacyjnych czy praktycznych, są też i takie, których nasze dzieci raczej nie powinny używać… W tym artykule podam kilka sposobów, jak ograniczyć dostęp dzieci to tych „niechcianych” treści w sieci.

 

 

Konfigurowanie kontroli rodzicielskiej w sklepie „google play” w androidzie

Android, w przeciwieństwie do systemu iOS, nie ma wbudowanej funkcji ochrony rodzicielskiej. Pozostaje nam więc ustawienie kontroli aplikacji pobieranych ze sklepu „google play” lub skorzystanie z aplikacji opisanych przeze mnie w dalszej części artykułu.

Aby załączyć kontrolę rodzicielską w sklepie androida, musimy włączyć „google play”, wejść w menu znajdujące się w lewym górnym rogu, a następnie wybrać Ustawienia.

                                                        1  2

Następnie wybieramy „Kontrola rodzicielska”. Tutaj możemy zdecydować, jakie aplikacje pozwalamy pobierać i instalować naszym dzieciom.

 

                                                         3  4

 

Przy określaniu zabezpieczeń koniecznie trzeba ustawić kod PIN, aby nikt poza nami nie mógł zmieniać ustawień. Po zalogowaniu się możemy określić, na instalację których aplikacji zezwalamy.

Warto zwrócić uwagę na ratingi wiekowe, czyli PEGI (ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier i aplikacji) stworzone po to, by pomóc rodzicom w podejmowaniu świadomych decyzji przy zakupie gier lub aplikacji. Cyfra przy znaku PEGI to kategoria wiekowa – określa ona, od jakiego wieku dany program jest dozwolony. Tutaj więcej informacji: http://www.pegi.info/pl/index/id/369/

 56

 

Konfiguracja kontroli rodzicielskiej IOS

iOS to system operacyjny Apple Inc dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad.

Konfiguracja kontroli rodzicielskiej w tym systemie jest bardzo prosta. Wystarczy wejść w ustawienia „Ogólne” i wybrać pozycje „Ograniczenia”. Po ustawieniu/podaniu kodu PIN możemy już zarządzać uprawnieniami dostępu do aplikacji.

 7

 

 1. Proponowane aplikacje

Kids Place (android)

Pierwszą polecaną przeze mnie aplikacją (całkowicie darmową), która umożliwia nadzór rodzicielski nad użytkowaniem naszych telefonów i tabletów przez dzieci, jest Kids Place.

Program ten umożliwia stworzenie „placu zabaw” dla naszych pociech. Poprzez wskazanie aplikacji, z których będą mogły korzystać, blokujemy im dostęp do programów, których naszym zdaniem nie powinny używać. Zabezpieczamy przy tym nasze prywatne dane przed ingerencją.

Konfigurację naszego placu zabaw zaczynamy od ustawienia PIN-u. Przy każdym wyjściu z aplikacji lub zmianie dozwolonych aplikacji musimy podać nasz kod.

 

                                                                             8   9]

 

Następnie przechodzimy do ustawienia aplikacji dozwolonych. Możemy wskazać, które z naszych aplikacji zainstalowanych na telefonie będą mogły być używane oraz mieć możliwość połączenia z internetem.

                                                                          10      11

 

Program ten ma również wiele dodatkowych funkcji, takich jak :

– timer (ustawiamy czas, po jakim telefon ma się zablokować),

– blokowanie połączenia z internetem (możemy również wybrać aplikacje, którym na to zezwalamy),

– blokowanie połączeń (blokuje także połączenia przychodzące).

 

W efekcie otrzymujemy gotowe miejsce zabaw, w którym nasze dzieci mogą korzystać z dozwolonych przez nas aplikacji.

12

 

Nortonfamily (aplikacja dla systemów Android i IOS)

 

Warto polecić również inną aplikację, Norton Family”. Jednym z kryteriów wskazującym, jak skuteczna to metoda kontroli rodzicielskiej, jest… wiele negatywnych komentarzy w sklepie aplikacji na temat tego programu. Komentarze te dodały niezadowolone dzieci, argumentując, że aplikacja blokuje im gry, które sobie ściągają. 😉

Używając tej aplikacji, tworzymy konta dla rodzica oraz dla dziecka. Z konta rodzica możemy ustawiać poziom kontroli, np. wybierając strony, na które dziecko może wchodzić lub jakich aplikacji może używać czy też instalować. Mamy również zakładki takie jak: „Alerty” i „Działania” informujące nas o tym, co nasze dziecko dokładnie robiło, używając telefonu oraz jakie reguły przez nas ustawione chciało złamać.

 

                                                                     13   14 

 

Qustodio (dostępne dla urządzeń z Androidem oraz systemem iOS 7 lub wyższym)

Ostatnią z aplikacji, o których chcę napisać w tym artykule, jest Qustodio. Polecił ją jeden z czytelników tego bloga. Postanowiłem ją sprawdzić i dowiedzieć się więcej o oferowanych przez nią możliwościach.

Aby zacząć używać Qustiodio, wystarczy zarejestrować się na stronie www.qustodio.com oraz pobrać aplikację na urządzenie, które będziemy kontrolować. Reszta konfiguracji odbywa się za pośrednictwem strony www, przy użyciu wcześniej utworzonego konta.

 

15

 

Aplikacja ta zawiera szeroki wachlarz opcji związanych z nadzorem urządzeń elektronicznych używanych przez nasze dzieci. Poza tym ma przyjemny dla oka i łatwy w obsłudze interfejs graficzny, z którego łatwo możemy odczytać zdalnie (przez stronę www) wszelkie informacje o poczynaniach naszego dziecka.

16

 

Program Qustodio oprócz standardowych opcji, które posiadają również inne aplikacje wymieniane w tym artykule, wyróżnia opcja blokowania smsów/połączeń przychodzących lub wychodzących oraz dostępne tylko w wersji premium śledzenie aktywności w mediach społecznościowych. Możemy np. zobaczyć, jakie posty nasze dziecko dodaje na Facebooku.

17

 

Podsumowanie

Starałem się przedstawić najpopularniejsze, najlepsze programy do wprowadzenia kontroli rodzicielskiej na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS. Stosowanie tych aplikacji zapewni naszym dzieciom większe bezpieczeństwo w sieci i sprawi, że rodzice będą mogli spokojnie powierzać sprzęt do zabawy swoim pociechom. Serdecznie zachęcam do korzystania z tych rozwiązań i dzielenie się swoimi doświadczeniami. : )

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

40 komentarzy do “Kontrola Rodzicielska na urządzeniach mobilnych

  • Avatar
   Krzysiek

   Zachęcony antywirusem na PC kupiłem parental control ESETa.
   Używam jej od ponad pół roku i niestety, w moim przypadku, to totalna PORAŻKA.
   Dziecko śmieje się z tej „kontroli”, bo np. aplikacje przeniesione na kartę nie podlegają kontroli.
   Zgłaszałem problem kilkakrotnie i po wysłaniu informacji o telefonie itp. nabierają wody w usta. A za jakiś czas pytają czy problem ustał. No i zamykają problem.
   Nie wiem, czy liczą na jakąś magię?

   Fajna funkcja to nawigacja. Można sprawdzić gdzie jest aktualnie dziecko.
   Można definiować strefy, których przekroczenie jest rejestrowane.

   Jestem zmęczony tym programem i szukam innej, po prostu działającej.

 • Avatar
  matkawariatka

  dzięki za tego posta! własnie wróciłam do domu z nowym telefonem dla syna, który wybiera się na obóz. wybralismy smartfona w uproszczonym abonamencie od TMobile, ale ochrony rodzicielskiej sama bym nie ogarnęła, a przyda się na pewno! 😉

 • Avatar
  Siwa Gosia

  Hi.Witam ,czy przy blokadzie rodzicielskiej mozna przekierowac smsy lub rozmowy przychodzace na numer rodzica?Czy rodzic bedzie mogl zobaczyc smsy lub probe kontaktu wychodzaca lub przychodzaca z dana osoba?
  Dziekuje za pomoc

  • Avatar
   Marta

   A przepraszam po co chce Pani to robić? Dziecko ma prawo do pisania smsów i dzwonienia i przy tym do zachowania prywatności. Proszę sobie wyobrazić, że teraz Pani mąż tak robi dla Pani, albo własna mama. Zaufanie to podstawa!

   • Avatar
    Xyz

    Marto, dziecko ma prawo do wszystkiego, pod warunkiem, ze jest pelnoletnie. Dopoki nie jest pelnoletnie nie posiada wszystkich praw, a za poczynania dziecka sa odpowiedzialni rodzice – wraz z kara wiezienia i to nawet dlugoletniego. Nie mowiac juz o malych dzieciach, ktore juz posiadaja telefony, rozbitych rodzinach (gdzie nie ma zaufania nie tyle do dziecka, co do ex partnera/rki).
    Poza tym, moze Ty marto nie wyobrazasz sobie sytuacji, ze dziecko Cie klamie, ale jesli masz dziecko zwlaszcza w wieku dorastania, to gwarantuje Ci, ze juz nie raz Cie oklamalo. Ty mozesz ufac ile chcesz, a inni chca sobie np sprawdzic takie zaufanie i maja do tego absolutne prawo. Chyba, ze dziecko skonczylo 18 lat i odpowiada calkowicie za swoje czyny.

 • Avatar
  xwim

  Witam,

  Najlepszymi rozwiązaniami z wymienionych wydaję się być oprogramowanie Nortona oraz Parental od Eseta. Mimo wszystko dobrze było dowiedzieć się, że istnieją jeszcze inne rozwiązania do kontroli rodzicielskiej

 • Avatar
  mrTomash

  Witam, Kto i co poleci do czasowego blokowania internetu mobilnego i wi fi? Powiedzmy że chciałbym by wyłączał dostęp do internetu w danych godzinach ( np 22-6) i by sam go wyłączał codziennie

   • Avatar
    Kapuśniak

    Ja obecnie używam/testuję Qustodio i póki co mogę polecić.
    W wersji darmowej jest słabe, a płatne trochę kosztuje (chyba koło 200zł/rok), ale możliwości ma takie, których nie mogę znaleźć w innych programach. Większość platform w tym Windows, Adroid, możliwości monitorowania, blokowania, ograniczania czasu, monitorowanie położenia urządzenia itd. Na razie używam darmowej wersji, ale miałem okazję poużywać wersji premium i prędzej czy później wykupię abonament. Chyba, że znajdę coś równie dobrego, ale np. polskiego. Nie sprawdzałem Nortona, ani Eseta więc jeszcze nie stawiam kropki.

    • Avatar
     Kapuśniak

     aha, no i to nie tylko kontrola aktywności w Internecie, ale w ogóle wszelkich programów na urządzeniu. Jest też dostęp do treści smsów, osobny moduł kontroli aktywności w mediach społecznościowych. Do tego można założyć wiele profili (dla każdego dziecka osobno) i zarejestrować wiele urządzeń (telefon, komputer itd). To wszystko oczywiście w wersji płatnej.

     Póki co używam podstawowej w która pozwala tylko na monitoring, bez możliwości blokowania i ograniczenie czasu korzystania z urządzenia (dokładne plany tygodniowe, godzinowe lub określenie czasu korzystania).

     • Avatar
      tomasz

      Witam
      czy możesz mi powiedzieć czy możesz zablokować czasowo internet – i tylko internet
      bo w wersji bezpłatnej jest możliwość całkowitego zablokowania telefonu

     • Avatar
      tomasz

      ja też używam programu Qustodio tydzień ale nie mogę zablokować internetu może ktos ma wykupioną wersję
      premium może tam jest pozatym trochę starć z 10 latkiem bo do tego czasu było bez ograniczeń
      a teraz jak jest 3 godziny to mało pozdrawiam

  • Avatar
   Leon

   Prawie każdy ruter ma wbudowany moduł zarządzania łączem WiFi można ustalić dla poszczególnych urządzeń przedział czasowy. jest to rozwiązanie bezpłatne a o szczegółach można doczytać w informacji technicznej urządzenia.

 • Avatar
  Phonetrack.pl

  Do monitorowania telefonu dziecka polecamy aplikację Phonetrack.pl, która zapewnia zdalny dostęp do nagrań rozmów głosowych, połączeń, wiadomości sms, listy kontaktów, historii przeglądarki oraz lokalizacji telefonu.

  • Avatar
   Tomasz Parypa

   Ja polecam narzędzie Qustodio dostępne także w wersji darmowej. Rozwiązanie o bardzo dużej funkcjonalności i działające na Windows, oraz największych platformach mobilnych: Android, iOS, Windows. Postaramy się je niedługo opisać:-)

 • Avatar
  Paweł

  Przydatne aplikacje jak na dzisiejsze czasy. Trzeba jednak brać pod uwagę, że dzieciaki są sprytne i mogą łatwo odnaleźć pewne luku. np. przez wyszukiwanie video na wyszukiwarce.

  • Avatar
   Tomasz Parypa

   To prawda wszystkie zabezpieczenia można obejść to tylko kwestia czasu i środków a czasu i pomysłowości akurat dzieciakom nie brakuje.

   • Avatar
    Mama

    Niestety, jeśli chodzi o Norton Family na Androidzie, to sprytny nastolatek w bardzo szybki sposób nauczy się obchodzenia dziennego limitu czasowego. Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie przez Norton innej konfiguracji aplikacji. Norton wie o problemie, ale nic z tym na razie nie zrobił. Poza tym na Androidzie Norton Family nie monitoruje aktywności w sieci, oglądanych filmów itp., także…

 • Avatar
  BadDad

  witam
  Mam pytanie, ktory z wymienionych tutaj programow umozliwia przypisanie takiej cechy do konta na tablecie zeby ograniczyc mozliwosc zalogowania sie do konta w wybrane dni, a w inne zeby konto dzialalo np tylko 2h w ciagu doby.
  Pozwalam dziecku uzywac tableta 2h w piatek, sobote i niedziele. I chcialbym zeby lacznie w ciagu jednej doby mozliwosc zalogowania sie do konta dzialala tylko jezeli nie zostal wyczerpany limit 2h. A jezeli w trakcie uzywania tableta mija limit 2h to lockowal sie screen.

 • Avatar
  Roman

  Cześć.
  Niestety Qustodio i Eset na androidzie na Huawei P8 Lite da się odinstalować. Dziecko 10-letnie potrafi zatrzymać jedną i drugą aplikację przeciągając ją do kosza.
  Nie wiem, czy w innych telefonach też tak jest, ale w P8 Lite obie aplikacje blokują dostęp do aplikacji z opóźnieniem niecałe 0.5 sekundy, co wystarczy na wykonanie przesunięcie aplikacji do kosza i w następnym ruchu potwierdzenie usunięcia.

 • Avatar
  bonia

  A czy ktoś korzysta z webcontrol i może coś powiedzieć na temat tej aplikacji? Generalnie chciałabym ograniczyć czas korzystania z gier i internetu w telefonie z androidem. Poza dostepnym limitem dziennym lub wyznaczonymi godzinami, żeby telefon służył tylko do dzwonienia.

 • Avatar
  ed

  W IOS należy zacząć od założenia Strefy Rodzica i założenie konta na icloud dla dziecka podając dane aby kwalifikowało się jako nieletnie.
  Dziecko aby zainstalować grę musi wysłać prośbę do telefonu rodzica i ten akceptuje instalację lub odrzuca. Nie ma szału, ale za darmo i zawsze funkcjonuje, bo nie zdziała w formie aplikacji a w jądrze systemu.
  Później IOS daje możliwość klasyfikacji treści w Ustawieniach etc.

  • Avatar
   Darek

   A ja szukam apki, która pozwoli mi ograniczyć czasowo połączenia wychodzące. Czasowo i na eskazane numery. Dziecko jest niepełnosprawne i czasami w nocy budzi naszych znajonych , a z drugiej strony musimy mieć z nim kontakt gdy jest w szkole. Mamy wielki problem, gdyż nie umiem znaleźć właściwej aplikacji eiec moze ktoś pomorze? Dzięki..

   • Avatar
    Stefan

    W smartfonach Navroad Nexo Smarty (koszt nowego około 200 zl) jest nakladka pelniajaca funkcje kontroli rodzicielskiej, nazywa się KidOS. Można tam ustawić w jakich godzinach dziecko może dzwonic/SMSow. Można tez ustawić z którymi numerami(kontaktami) dziecko może się kontaktować.

 • Avatar
  anita

  Witam. Ściągnęłam synowi Kids place na telefon. W międzyczasie syn bawił się komórką i ustawił pin nie podając maila. Od tego czasu aplikacja blokuje wszystko żąda pinu którego nie mamy. Jak ją odinstalować skoro blokuje nawet ustawienia telefonu? Proszę o pomoc

 • Avatar
  mama

  Mój 10-letni syn po wyjeździe na wycieczkę szkolną poradził sobie z odinstalowaniem Kids Place ze swojego telefonu. Tylko dlatego odradzam tą aplikację.

  • Avatar
   Tomek

   Bardzo dużo zależy od telefonu. Z doświadczenia wiem, że na chińskich telefonach (Huawei, Honor, Xiaomi, itp.) żadne oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej nie jest skuteczne i każde da się odinstalować albo obejść. Znam przypadki, że 7 latek w ciągu dwóch godzin był w stanie złamać takie ‚zabezpieczenia’.
   Moja 11-letnia córka ma Samsunga Galaxy S4. Zainstalowałem na nim ‚DinnerTime Plus’ i jak dotąd jest OK. Chociaż czasami się zawiesza i nie pilnuje ograniczenia czasowego na używanie wybranych aplikacji. Całe szczęście, że pozostałe funkcjonalności działają, m.in. blokada ekranu po przekroczeniu godzin dozwolonych 🙂

 • Avatar
  Ziemowit

  Norton Family. Fajna aplikacja, ale nieskuteczna przy blokadzie Internetu czy dostępie do www. Nie blokuje np aplikacji Google z funkcją rozpoznawania głosu. Nasz 10latek wynalazł tą lukę praktycznie od razu.

 • Avatar
  Kontrola rodzicielska w 2019 roku

  Artykuł już się trochę zestarzał. Jak sprawa wygląda w obecnej chwili? Jakie aktualnie systemy/aplikacje do ochrony dzieci na smartfona / komputer polecacie? Szukam systemu, który umożliwiałby: włączanie odliczania czasu dziennego korzystania ze smartfona / komputera, filtrującego treści z internetu zgodnie z PEGI i profilem stawionym dla dziecka, informacja online na temat tego co dziecko robi na urządzeniu z zapisem historii, powiadomienie jeśli aplikacja przestałaby poprawnie funkcjonować (np. dziecko wyczyściło system / usunęło aplikację itp.).