Kontrola Rodzicielska na urządzeniach mobilnych


Smartfony stały się wszechobecne i ogólnodostępne. Mają je również dzieci. Urządzenia te, możliwościami zbliżone do komputera, pozwalają na przeglądanie internetu i korzystanie z różnego rodzaju aplikacji. Mimo, że wiele aplikacji i stron ma wiele wartości edukacyjnych czy praktycznych, są też i takie, których nasze dzieci raczej nie powinny używać… W tym artykule podam kilka sposobów, jak ograniczyć dostęp dzieci to tych „niechcianych” treści w sieci.

 

 

Konfigurowanie kontroli rodzicielskiej w sklepie „google play” w androidzie

Android, w przeciwieństwie do systemu iOS, nie ma wbudowanej funkcji ochrony rodzicielskiej. Pozostaje nam więc ustawienie kontroli aplikacji pobieranych ze sklepu „google play” lub skorzystanie z aplikacji opisanych przeze mnie w dalszej części artykułu.

Aby załączyć kontrolę rodzicielską w sklepie androida, musimy włączyć „google play”, wejść w menu znajdujące się w lewym górnym rogu, a następnie wybrać Ustawienia.

                                                        1  2

Następnie wybieramy „Kontrola rodzicielska”. Tutaj możemy zdecydować, jakie aplikacje pozwalamy pobierać i instalować naszym dzieciom.

 

                                                         3  4

 

Przy określaniu zabezpieczeń koniecznie trzeba ustawić kod PIN, aby nikt poza nami nie mógł zmieniać ustawień. Po zalogowaniu się możemy określić, na instalację których aplikacji zezwalamy.

Warto zwrócić uwagę na ratingi wiekowe, czyli PEGI (ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier i aplikacji) stworzone po to, by pomóc rodzicom w podejmowaniu świadomych decyzji przy zakupie gier lub aplikacji. Cyfra przy znaku PEGI to kategoria wiekowa – określa ona, od jakiego wieku dany program jest dozwolony. Tutaj więcej informacji: http://www.pegi.info/pl/index/id/369/

 56

 

Konfiguracja kontroli rodzicielskiej IOS

iOS to system operacyjny Apple Inc dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad.

Konfiguracja kontroli rodzicielskiej w tym systemie jest bardzo prosta. Wystarczy wejść w ustawienia „Ogólne” i wybrać pozycje „Ograniczenia”. Po ustawieniu/podaniu kodu PIN możemy już zarządzać uprawnieniami dostępu do aplikacji.

 7

 

 1. Proponowane aplikacje

Kids Place (android)

Pierwszą polecaną przeze mnie aplikacją (całkowicie darmową), która umożliwia nadzór rodzicielski nad użytkowaniem naszych telefonów i tabletów przez dzieci, jest Kids Place.

Program ten umożliwia stworzenie „placu zabaw” dla naszych pociech. Poprzez wskazanie aplikacji, z których będą mogły korzystać, blokujemy im dostęp do programów, których naszym zdaniem nie powinny używać. Zabezpieczamy przy tym nasze prywatne dane przed ingerencją.

Konfigurację naszego placu zabaw zaczynamy od ustawienia PIN-u. Przy każdym wyjściu z aplikacji lub zmianie dozwolonych aplikacji musimy podać nasz kod.

 

                                                                             8   9]

 

Następnie przechodzimy do ustawienia aplikacji dozwolonych. Możemy wskazać, które z naszych aplikacji zainstalowanych na telefonie będą mogły być używane oraz mieć możliwość połączenia z internetem.

                                                                          10      11

 

Program ten ma również wiele dodatkowych funkcji, takich jak :

– timer (ustawiamy czas, po jakim telefon ma się zablokować),

– blokowanie połączenia z internetem (możemy również wybrać aplikacje, którym na to zezwalamy),

– blokowanie połączeń (blokuje także połączenia przychodzące).

 

W efekcie otrzymujemy gotowe miejsce zabaw, w którym nasze dzieci mogą korzystać z dozwolonych przez nas aplikacji.

12

 

Nortonfamily (aplikacja dla systemów Android i IOS)

 

Warto polecić również inną aplikację, Norton Family”. Jednym z kryteriów wskazującym, jak skuteczna to metoda kontroli rodzicielskiej, jest… wiele negatywnych komentarzy w sklepie aplikacji na temat tego programu. Komentarze te dodały niezadowolone dzieci, argumentując, że aplikacja blokuje im gry, które sobie ściągają. 😉

Używając tej aplikacji, tworzymy konta dla rodzica oraz dla dziecka. Z konta rodzica możemy ustawiać poziom kontroli, np. wybierając strony, na które dziecko może wchodzić lub jakich aplikacji może używać czy też instalować. Mamy również zakładki takie jak: „Alerty” i „Działania” informujące nas o tym, co nasze dziecko dokładnie robiło, używając telefonu oraz jakie reguły przez nas ustawione chciało złamać.

 

                                                                     13   14 

 

Qustodio (dostępne dla urządzeń z Androidem oraz systemem iOS 7 lub wyższym)

Ostatnią z aplikacji, o których chcę napisać w tym artykule, jest Qustodio. Polecił ją jeden z czytelników tego bloga. Postanowiłem ją sprawdzić i dowiedzieć się więcej o oferowanych przez nią możliwościach.

Aby zacząć używać Qustiodio, wystarczy zarejestrować się na stronie www.qustodio.com oraz pobrać aplikację na urządzenie, które będziemy kontrolować. Reszta konfiguracji odbywa się za pośrednictwem strony www, przy użyciu wcześniej utworzonego konta.

 

15

 

Aplikacja ta zawiera szeroki wachlarz opcji związanych z nadzorem urządzeń elektronicznych używanych przez nasze dzieci. Poza tym ma przyjemny dla oka i łatwy w obsłudze interfejs graficzny, z którego łatwo możemy odczytać zdalnie (przez stronę www) wszelkie informacje o poczynaniach naszego dziecka.

16

 

Program Qustodio oprócz standardowych opcji, które posiadają również inne aplikacje wymieniane w tym artykule, wyróżnia opcja blokowania smsów/połączeń przychodzących lub wychodzących oraz dostępne tylko w wersji premium śledzenie aktywności w mediach społecznościowych. Możemy np. zobaczyć, jakie posty nasze dziecko dodaje na Facebooku.

17

 

Podsumowanie

Starałem się przedstawić najpopularniejsze, najlepsze programy do wprowadzenia kontroli rodzicielskiej na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS. Stosowanie tych aplikacji zapewni naszym dzieciom większe bezpieczeństwo w sieci i sprawi, że rodzice będą mogli spokojnie powierzać sprzęt do zabawy swoim pociechom. Serdecznie zachęcam do korzystania z tych rozwiązań i dzielenie się swoimi doświadczeniami. : )

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 komentarzy do “Kontrola Rodzicielska na urządzeniach mobilnych

 • matkawariatka

  dzięki za tego posta! własnie wróciłam do domu z nowym telefonem dla syna, który wybiera się na obóz. wybralismy smartfona w uproszczonym abonamencie od TMobile, ale ochrony rodzicielskiej sama bym nie ogarnęła, a przyda się na pewno! 😉

 • Siwa Gosia

  Hi.Witam ,czy przy blokadzie rodzicielskiej mozna przekierowac smsy lub rozmowy przychodzace na numer rodzica?Czy rodzic bedzie mogl zobaczyc smsy lub probe kontaktu wychodzaca lub przychodzaca z dana osoba?
  Dziekuje za pomoc

  • Marta

   A przepraszam po co chce Pani to robić? Dziecko ma prawo do pisania smsów i dzwonienia i przy tym do zachowania prywatności. Proszę sobie wyobrazić, że teraz Pani mąż tak robi dla Pani, albo własna mama. Zaufanie to podstawa!

 • xwim

  Witam,

  Najlepszymi rozwiązaniami z wymienionych wydaję się być oprogramowanie Nortona oraz Parental od Eseta. Mimo wszystko dobrze było dowiedzieć się, że istnieją jeszcze inne rozwiązania do kontroli rodzicielskiej

 • mrTomash

  Witam, Kto i co poleci do czasowego blokowania internetu mobilnego i wi fi? Powiedzmy że chciałbym by wyłączał dostęp do internetu w danych godzinach ( np 22-6) i by sam go wyłączał codziennie

 • Phonetrack.pl

  Do monitorowania telefonu dziecka polecamy aplikację Phonetrack.pl, która zapewnia zdalny dostęp do nagrań rozmów głosowych, połączeń, wiadomości sms, listy kontaktów, historii przeglądarki oraz lokalizacji telefonu.

  • Tomasz Parypa

   Ja polecam narzędzie Qustodio dostępne także w wersji darmowej. Rozwiązanie o bardzo dużej funkcjonalności i działające na Windows, oraz największych platformach mobilnych: Android, iOS, Windows. Postaramy się je niedługo opisać:-)

 • Paweł

  Przydatne aplikacje jak na dzisiejsze czasy. Trzeba jednak brać pod uwagę, że dzieciaki są sprytne i mogą łatwo odnaleźć pewne luku. np. przez wyszukiwanie video na wyszukiwarce.

  • Tomasz Parypa

   To prawda wszystkie zabezpieczenia można obejść to tylko kwestia czasu i środków a czasu i pomysłowości akurat dzieciakom nie brakuje.

   • Mama

    Niestety, jeśli chodzi o Norton Family na Androidzie, to sprytny nastolatek w bardzo szybki sposób nauczy się obchodzenia dziennego limitu czasowego. Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie przez Norton innej konfiguracji aplikacji. Norton wie o problemie, ale nic z tym na razie nie zrobił. Poza tym na Androidzie Norton Family nie monitoruje aktywności w sieci, oglądanych filmów itp., także…

 • BadDad

  witam
  Mam pytanie, ktory z wymienionych tutaj programow umozliwia przypisanie takiej cechy do konta na tablecie zeby ograniczyc mozliwosc zalogowania sie do konta w wybrane dni, a w inne zeby konto dzialalo np tylko 2h w ciagu doby.
  Pozwalam dziecku uzywac tableta 2h w piatek, sobote i niedziele. I chcialbym zeby lacznie w ciagu jednej doby mozliwosc zalogowania sie do konta dzialala tylko jezeli nie zostal wyczerpany limit 2h. A jezeli w trakcie uzywania tableta mija limit 2h to lockowal sie screen.

 • Roman

  Cześć.
  Niestety Qustodio i Eset na androidzie na Huawei P8 Lite da się odinstalować. Dziecko 10-letnie potrafi zatrzymać jedną i drugą aplikację przeciągając ją do kosza.
  Nie wiem, czy w innych telefonach też tak jest, ale w P8 Lite obie aplikacje blokują dostęp do aplikacji z opóźnieniem niecałe 0.5 sekundy, co wystarczy na wykonanie przesunięcie aplikacji do kosza i w następnym ruchu potwierdzenie usunięcia.