Milion odsłon na dziesięciolecie blog.atena.pl!


To był marzec, dekadę temu. Pierwszy dzień wiosny i pierwszy artykuł opublikowany na blogu technologicznym Ateny: 21 marca 2009 roku. Mija więc 10 lat od jego uruchomienia. Okrągła rocznica to zawsze sympatyczny pretekst do podsumowań i wniosków. Zapraszam do lektury jubileuszowego artykułu, z którego dowiecie się kilku ciekawostek o naszym blogu. Nie zabraknie także istotnych liczb.

Szata graficzna

Pierwsza odsłona blogu technologicznego Ateny powstała, gdy byliśmy jeszcze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Mieliśmy też inne logo – charakterystyczny trójkąt z „wtopionym” weń żółtym kółkiem. Tak prezentował się layout wczesnej wersji blogu.

Rys 1. Blog Technologiczny Ateny w październiku 2009

Niecałe cztery lata później nastąpiła całkowita zmiana szaty graficznej. Dodaliśmy system oceniania artykułów, zmieniło się również logo Ateny. W tamtym czasie prowadziliśmy już również komunikację za pośrednictwem mediów społecznościowych: Facebooka, Twittera oraz Google+. Od tamtej pory wszystkie artykuły miały własne grafiki tytułowe. Tak wyglądał blog Ateny przez następne ponad trzy lata.

Rys 2. Wygląd Blogu Technologicznego we wrześniu 2012

Pod koniec 2015 roku przyszedł czas na kolejne zmiany. Przede wszystkim usunęliśmy autorskie dodatki, które po kilku latach utrzymywania okazały się dość uciążliwe, zwłaszcza przy częstych aktualizacjach WordPressa. Usunęliśmy m.in. system oceniania artykułów, a właściwie przenieśliśmy go do Facebooka. Ze starego wyglądu został praktycznie tylko stylizowany napis „blog.atena.pl”. Zrezygnowaliśmy wtedy również z prowadzenia oddzielnych kont w mediach społecznościowych. Firmowy profil Ateny istniał już od jakiegoś czasu, w związku z czym postanowiliśmy dalszą komunikację społecznościową prowadzić waśnie na nim, w jednym miejscu. Niemniej na uwagę zasługuje fakt, że na Facebooku Blog Technologiczny był obecny jeszcze przed samą Ateną.

Rys 3. Aktualny wygląd Blogu Technologicznego (od grudnia 2015)

Statystyki odwiedzin

Przeprowadzenie wspomnianych zmian pociągało za sobą pewne komplikacje. Pozostałości po tamtych wdrożeniach widać do dziś na wykresie prezentującym liczbę odsłon w poszczególnych miesiącach. W obu przypadkach w wyniku nieprzewidzianych awarii statystyki Google Analytics nie zapisywały się prawidłowo. Za każdym razem trwało to około dwóch tygodni.

Rys 4. Liczba odsłon blog.atena.pl miesięcznie, od marca 2009 do lutego 2019

Szacujemy, że te dwa incydenty zaniżyły całkowitą liczbę odsłon o około 5000. Nie zmienia to jednak faktu, że w dniu 10-lecia istnienia Blogu Technologicznego całkowita liczba odsłon mierzona przy pomocy narzędzia Google Analytics wynosi:

1 008 461

Okrągły milion przekroczyliśmy dokładnie 7 dni temu, co bardzo nas cieszy! Warto też zauważyć, że od października 2016 roku, poza jednym wyjątkiem w sierpniu 2017, liczba odsłon w ciągu miesiąca regularnie przekracza 10 tysięcy. Aktualnie średnia miesięczna oscyluje wokół 13 tysięcy odsłon. Rekordowy pod tym względem okazał się styczeń 2019, kiedy zanotowaliśmy aż 21455 odsłon. W ciągu 10 lat odwiedziło nas ponad 600 tysięcy unikatowych użytkowników.

Lokalizacje

Dane geograficzne użytkowników odwiedzających Blog Technologiczny nie są zaskakujące. Prawie 93% odwiedzających pochodzi z Polski. Powyżej jednego procenta mają jeszcze Wielka Brytania (1,81%) oraz Niemcy (1,55%). W dalszej kolejności mamy: USA, Holandia i Irlandia, nie są to jednak znaczące ilości odwiedzin. Reszta świata zagląda do nas sporadycznie.

W samej Polsce najwięcej odwiedzających pochodzi z Warszawy (ponad 28%). Kolejne miasta to: Kraków (9,77%), Wrocław (7,40%), Poznań (5,79%). Dopiero na piątym miejscu jest Gdańsk (4,97%), co może być zaskakujące, zważywszy na fakt, że siedzibą Ateny jest Sopot. Kiedy jednak dodamy do tego użytkowników z Gdyni i Sopotu, całe Trójmiasto przesunie się na czwartą pozycję z wynikiem 6,91%.

Rys 5. Rozkład liczby użytkowników odwiedzających blog.atena.pl w Polsce

Artykuły, Komentarze, Kategorie, Tagi

W ciągu dziesięciu lat opublikowaliśmy 143 artykuły (łącznie z niniejszym), co daje średnio 1,19 artykułu miesięcznie. Poniżej lista naszych TOP 5, czyli najczęściej odwiedzanych artykułów.

Lp. Artykuł Autor % odsłon
1 https://blog.atena.pl/kontrola-rodzicielska-na-urzadzeniach-mobilnych Piotr Markowski 10,88%
2 https://blog.atena.pl/position-relative-i-absolute Damian Zalesko 8,59%
3 https://blog.atena.pl/jak-pozbyc-sie-reklam-na-telefonie-z-androidem-trzy-skuteczne-metody Marcin Kędzia 8,07%
4 https://blog.atena.pl/tworzenie-prezentacji-za-pomoca-prezi Jarosław Fostacz 5,39%
5 https://blog.atena.pl/wprowadzenie-do-mavena Michał Łaguna 4,92%

Pozostałe artykuły mają poniżej 4% wszystkich odsłon notowanych na naszym blogu.

Wszystkie artykuły skomentowano łącznie 222 razy, więc stosunkowo nieczęsto. System komentarzy jednak nie zawsze działał tak sprawnie jak dziś. Do czasu zakupu skutecznego filtru antyspamowego ok. trzech lat temu, borykaliśmy się z ciągle powracającymi problemami przy dodawaniu komentarzy. Najczęściej komentowanym artykułem natomiast jest jednocześnie ten najchętniej czytany: https://blog.atena.pl/kontrola-rodzicielska-na-urzadzeniach-mobilnych. Aktualnie ma on 38 komentarzy.

Najwięcej artykułów przyporządkowanych jest do kategorii Narzędzia (24 artykuły), Java (17) oraz Technologie (16). Następnie mamy JavaEE (14), Android (13) i Oracle (13). Pozostałe kategorie mają poniżej dziesięciu wpisów.

Na liście tagów do trzech najliczniejszych należą: Android (12), Oracle (10), bezpieczeństwo (9). Java jest dopiero na czwartym miejscu (8 artykułów). Pozostałe tagi przypisane są do mniejszej liczby artykułów, trzeba jednak zauważyć, że lista tagów rządzi się swoimi prawami. W przeciwieństwie do uporządkowanej listy kategorii „tagować” można dowolnie.

Autorzy

Na koniec kilka słów o autorach. Swoje artykuły opublikowało u nas łącznie ponad 40 osób, z których wiele dawno już zakończyło współpracę z Ateną. Lista najbardziej „aktywnych” autorów (uwzględniając również niniejszy artykuł):

Lp. Autor Liczba artykułów Aktualny
Ateńczyk?
1 Mateusz Lachowicz 15 tak
2 Jarosław Fostacz 15 tak
3 Dominik Kaczorowski 9 nie
4 Adam Andrzejewski 8 nie
5 Dominik Kapusta 7 nie
6 Damian Zalesko 7 nie
7 Marcin Garniewski 6 tak
8 Daniel Ramotowski 5 nie
9 Krzysztof Własiuk 5 tak
10 Michał Łaguna 5 nie
11 Jacek Woynarowski 5 tak
12 Mirosław Świerk 5 tak

Podsumowanie

Przez ostatnie 10 lat staraliśmy się rozwijać nasz Blog, chcąc w ten sposób dzielić się wiedzą, doświadczeniem i własnymi przemyśleniami. Jesteśmy grupą zapaleńców w firmie, która zatrudnia pół tysiąca osób.

Blog Technologiczny Ateny nigdy nie był przedsięwzięciem komercyjnym. Nie znajdziecie tu  żadnych reklam ani sponsorowanych artykułów. Między innymi dlatego publikacje pojawiają się bardzo nieregularnie. Nikt nam nie każe tego robić, a jednak z jakiegoś powodu od 10 lat tworzymy Blog, który przekroczył już milion odsłon. I ciągle chce się nam więcej. 😊

Jako opiekun Blogu Technologicznego Ateny życzę wszystkim – Autorom i Czytelnikom – wielu kolejnych wpisów wysokiej jakości, nowych zaangażowanych piszących i komentujących, ciekawych tematów oraz coraz większego zasięgu. Trzymam kciuki za dwa miliony odsłon na piętnastolecie!


Jarosław Fostacz

O Jarosław Fostacz

Od 2003 roku jestem związany z firmą ATENA - początkowo jako programista, następnie projektant. Aktualnie jestem kierownikiem Zespołu Badań i Rozwoju oraz opiekunem niniejszego blogu. Moją siłą napędową jest nieustanne poszukiwanie innowacji oraz nowych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *