Nie taka straszna, jak ją malują, czyli Kontrola Rodzicielska pod Windows 10


Ostatnimi czasy coraz częściej się mówi (a może to moda, sam już nie wiem…), że warto konfigurować urządzenia – zarówno mobilne, przenośne, jak i komputery PC – z których korzystają nasze pociechy. Nie wiem jak Wy, ale ja zawsze uważałem, że najlepszą kontrolą rodzicielską jest to, że poświęcamy czas tym, których najbardziej kochamy, i uczymy ich mądrze korzystać z zasobów internetowych (ucząc się przy okazji wraz z nimi).
Nie jestem psychologiem, odwołuję się jedynie do własnych doświadczeń. Dobrze pamiętam, że czas, który poświęcała mi mama, był najważniejszy. To ona potrafiła mi przekazać, co jest dobre, a co złe, z czego można i warto korzystać, a z czego nie… Czasy się jednak zmieniły. Dziś technologia poszła naprawdę do przodu, więc czemu by nie skorzystać i wesprzeć się nowinkami technologicznymi?

Chciałbym przedstawić kontrolę rodzicielską na Windows 10. Od debiutu tego systemu operacyjnego minęło już kilka lat, ale co dzień potrafi on zaskakiwać. Zwłaszcza rozbudowana kontrola rodzicielska.

Zaczynamy?

Zadajecie sobie pewnie pytanie, od czego by tu zacząć. Od stworzenia dziecku jego własnego konta.

Nic prostszego, wystarczy wejść w „Ustawienia”. Tam wybieramy „Konta”, klikamy w „Rodzina i inne osoby” i dodajemy nowego członka rodziny. Kreator pokieruje nami i pomoże wybrać odpowiedni dla nas rodzaj konta w zależności od tego, czy zostało ono założone już wcześniej czy wykonujemy tę operację po raz pierwszy.

Jeżeli nasze dziecko ma już swój sprzęt komputerowy z własnym kontem w Microsofcie, możemy pominąć ten krok i przejść po prostu dalej.

Kiedy już konto założyliście, w „Ustawieniach” powinno pokazać się nowe łącze: Zarządzaj ustawieniami rodziny w trybie online. Najeżdzamy na nie kursorem myszki i wybieramy. W tym momencie uruchomiona zostanie przeglądarka Internetowa (domyślna) i poproszeni zostaniemy o zalogowanie się naszym hasłem (o ile nie robiliście tego wcześniej). Następnie wyświetli się nam panel, w którym będziemy mogli zarządzać kontami rodzinnymi.

Poczynania naszego dziecka

W tym miejscu będziemy mogli sprawdzić, co nasze dziecko robiło w sieci. Jednocześnie możemy ustawić system tak, by otrzymywać raporty ze wszystkimi informacjami na ten temat drogą elektroniczną na maila.

Przeglądanie działalności w internecie

W tym miejscu możemy zarządzać dostępem naszego dziecka do witryn internetowych. W pierwszej kolejności możemy ogólnie wyłączyć dostęp do niepożądanych treści, takich jak wulgaryzmy, przemoc i pornografia. Natomiast dzięki funkcji SafeSearch jesteśmy w stanie odfiltrować z wyniku wyszukiwania w Google treści przeznaczonych dla osób pełnoletnich, co da nam kolejną formę zabezpieczenia. Gdyby jednak stało się tak, że filtr ten przepuszczałby treści niepożądane, zawsze możemy ręcznie wskazać, z jakich stron internetowych nasze dziecko ma korzystać, a z jakich nie.

No dobrze, zapytacie pewnie: jeżeli możemy poblokować internet, czy da się zrobić to samo z multimediami i grami? Odpowiedź jest bardzo prosta: tak!

W tej kategorii jesteśmy w stanie ustawić „Gry”, które są przeznaczone dla danego przedziału wiekowego. Zyskamy tym samym pewność, że nasze dziecko nie będzie korzystać z gier, aplikacji czy też filmów dla niego niewłaściwych. Co więcej, jesteśmy sami w stanie zablokować dostęp do danej gry bądź aplikacji, którą uznamy za nieodpowiednią dla dziecka.

Kolejną kategorią, którą możemy określić, jest czas korzystania z urządzenia (w naszym przypadku komputer PC lub laptop).

W tej kategorii możemy określić czas, przez jaki nasze dziecko może korzystać każdego dnia tygodnia z urządzenia. Możemy na przykład ustawić, że będzie to pięć godzin od poniedziałku do piątku, a w weekendy dziesięć godzin, albo wskazać dokładne godziny, na przykład od 16.00 do 19.00. Co ciekawe, możemy również ustawić brak jakichkolwiek ograniczeń czasowych.

Czas na kategorię Zakupy i wydatki

Jak większość z was wie, niektóre aplikacje i gry są płatne, możemy z danego poziomu doładować konto wskazaną przez nas kwotą i określić, by nasze dziecko robiło zakupy do wskazanej kwoty. Możemy też zupełnie zablokować mu możliwość zakupów w sieci.

Ostatnia kategorią jest znajdź swoje dziecko

Niestety, obawiam się, że ta funkcja jest dość nieprzydatna z bardzo prostego powodu. Większość z nas posiada smartfon z Androidem bądź IOS’em, natomiast bardzo mało osób ma telefon z wbudowanym Windows 10 Mobile. Gdyby jednak zdarzyła się sytuacja, że nasza pociecha miałaby telefon z takim oprogramowaniem, byli byśmy w stanie określić lokalizację naszego dziecka. W innych przypadkach funkcja ta po prostu nie zadziała.

Wystarczy jeden klik tu i klik tam, to takie proste!

Warto poświęcić tych kilka chwil i zapewnić naszym kochanym dzieciom dodatkową ochronę w postaci kontroli rodzicielskiej. Jak zauważycie, interfejs jest na tyle przejrzysty, że z powodzeniem uda się każdemu, niezależnie od stopnia zaawanasowana, ustawić kontrolę rodzicielską. Dzięki temu uzyskamy większą pewność, że dziecko jest bezpieczniejsze w sieci i nie ma dostępu do treści, które nie są dla niego przeznaczone, ani nie gra w niewłaściwe gry. Dodatkowo będziemy spokojni, że czas, który spędza przed komputerem, może być ograniczony, przez co więcej pozostanie mu go na naukę i rozwijanie innych, pozakomputerowych zainteresowań.


Piotr Szafrański

O Piotr Szafrański

Wieloletnie doświadczenie zdobyte w pracy na różnych stanowiskach i w różnych miejscach, pozwoliło mi zdobyć potrzebne doświadczenie i wzbogacić zakres wiedzy z Informatyki i kryptografii, które stały się moimi ulubionymi zainteresowaniami. Doświadczenie pozyskiwałem w takich Firmach jak Ergo Hestia, Dot2Dot, MON, Państwowe resorty oraz Atena. Nie jestem Blogerem, dopiero rozwijam się w tej materii, jest to ciekawa odskocznia od dnia codziennego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *