Streaming gier, czyli coś dla zapracowanych…


Czy, podobnie jak ja, jesteś (a może byłeś kiedyś) zapalonym graczem, który ma ogromną bibliotekę gier na Steam/Uplay/Origin/Epic/GOG, ale codzienne obowiązki, dzieci lub po prostu brak czasu oddalają możliwość oddania się spokojnemu relaksowi przy grze? Po ciężkim dniu pracy nie masz już ochoty odpalać komputera, zwłaszcza że można posiedzieć z żoną w salonie, na wygodnej kanapie… Dobrze to znam! Ten problem jednak zniknie, jeśli wykorzystasz streaming gier.

Gry dostępne na komórkach, zorientowane głównie na mikro-transakcjach, są zaledwie substytutem gier pecetowych. Dlatego długo szukałem rozwiązania, które byłoby odpowiedzią na cztery wyzwania:

 • sporadyczne granie w związku z brakiem wolnego czasu
 • niechęć do przesiadywania i grania w osobnym pokoju
 • zrezygnowanie z gier z Appstore/Google Play
 • oraz problemy pierwszego świata, czyli zmniejszenie „kupki wstydu” zakupionych gier na PC. 

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale streaming gier jest już od pewnego czasu dostępny na urządzeniach mobilnych. W tym artykule chciałbym przedstawić trzy rozwiązania, dzięki którym zagrasz w pecetowe gry na tablecie czy komórki. W dodatku są one dostępne zupełnie za darmo!


Moonlight

Moonlight (dawniej Limelight) to open source’owa implementacja protokołu GameStream firmy NVIDIA. Aplikacja Moonlight wykorzystała protokół używany przez NVIDIA i napisała własnego klienta, który wyeliminował potrzebę posiadania tabletu tej firmy. Dzięki temu możemy przesyłać strumieniowo gry PC z komputera kompatybilnego z GameStream na dowolne obsługiwane urządzenie i grać w nie zdalnie.

Moonlight doskonale nadaje się do grania w gry w lokalnej sieci (LAN), jak również w podróży (z zachowaniem pewnych konfiguracji – te wymagania opiszę poniżej). Dodatkowo Moonlight ma dużą paletę konfiguracyjną, dzięki czemu możemy dogłębnie dopasować konfigurację do naszych wymagań.


Wymagania

 • Maszyna hostująca
  • Procesory graficzne z serii NVIDIA GeForce GTX 600+ (seria GT nie jest obsługiwana przez NVIDIA GameStream).
  • NVIDIA GeForce Experience (GFE) 2.1.1 lub wyższa.
  • Applikacja Moonlight na telefonie lub tablecie.
  • 5 Mb/s lub większa prędkość przesyłania danych (wymagana tylko w przypadku przesyłania strumieniowego poza domem).
 • Wymagania klienta
  • Android: w wersji 4.1 (Jelly Bean) lub nowszej. Lepszy procesor na urządzeniu pozwoli na płynniejsze przesyłanie/strumieniowanie danych.
  • iOS: w wersji iOS 8.0 lub nowszej.
  • tvOS: z systemem operacyjnym tvOS 12.0 lub nowszym.
  • PC: Windows 7+, MacOS 10.13+ lub Linux. Twój komputer PC powinien być na tyle nowy, by obsługiwał sprzętowo akcelerowane dekodowanie wideo H.264. W przeciwnym razie będzie musiał użyć dekodowania CPU. Większość komputerów wyprodukowanych od około 2010 roku powinna działać poprawnie, chociaż starsze komputery mogą nie być w stanie przesyłać strumieniowo obrazu z prędkością 60 FPS bez opóźnień.
  • ChromeOS: Wszystkie urządzenia ChromeOS powinny być wyposażone w odpowiedni sprzęt.
 • Wymagania dotyczące Internetu i sieci
  • Router – średniej klasy router pozwalający na ustawienie sieci w zakresie 5GHz, możliwość ustawienia QoS na danym połączeniu.
  • Komputer do gry powinien być podłączony do routera bezpośrednio po RJ-45.
  • Tablet, telefon powinien być podłączony do WifI 5Ghz bez widocznej interferencji na danym pasmie (można to sprawdzić z darmowymi programikami).
  • Komputer do gry powinien mieć ustawione poniższe reguły na Windows Firewallu.

netsh advfirewall firewall add rule name=”GameStream UDP” dir=in protocol=udp localport=5353,47998-48010 action=allow

netsh advfirewall firewall add rule name=”GameStream TCP” dir=in protocol=tcp localport=47984,47989,48010 action=allow


Konfiguracja

LAN:

 1. Na swoim komputerze do gier zainstaluj oprogramowanie GeForce Experience firmy NVIDIA. Twój komputer może potrzebować restartu po instalacji, aby zakończyć konfigurację.
 2. Uruchom aplikację GeForce Experience i kliknij przycisk „zębatki” ustawień. Następnie wybierz opcję SHIELD. Upewnij się, że przełącznik GameStream jest w pozycji „włączony” (zielony).
 3. Uruchom Moonlight i upewnij się, że twój klient jest podłączony do tej samej sieci, co twój komputer. W większości przypadków komputer do gier pojawi się automatycznie na liście PC po kilku sekundach. Kliknij pozycję na liście komputerów PC, aby rozpocząć parowanie.
 4. Na komputerze PC wprowadź kod PIN wyświetlany w Moonlight i zaakceptuj okno dialogowe parowania.
 5. Spróbuj przesłać grę lub aplikację strumieniowo, aby upewnić się, że wszystko działa.
 6. Miłej zabawy. 😊

Strumieniowanie przez Internet:

 1. W celu jak najłatwiejszej konfiguracji zalecamy, aby przed rozpoczęciem korzystania z Moonlight przez internet lepiej wykonać parowanie Moonlight z komputerem do gier, podłączonym do sieci LAN.
 2. Jeśli Twój komputer do gier jest już sparowany z Moonlight, zainstaluj Moonlight Internet Hosting Tool na swoim komputerze do gier.
 3. Uruchom „Moonlight Internet Streaming Tester” w menu startowym, aby potwierdzić jego poprawne działanie.
 4. Jeśli Twój komputer do gier nie był sparowany z tabletem czy telefonem, będziesz musiał wpisać adres IP na urządzeniu przenośnym. Jest ono wyświetlane w oknie dialogowym na komputerze do gier w „Moonlight Internet Streaming Tester”.
 5. Spróbuj przesłać grę lub aplikację strumieniowo, aby upewnić się, że wszystko działa.
 6. Miłej zabawy. 😊

SteamLink

Aplikacja Steam Link pozwala na przesyłanie/strumieniowanie gier z komputera do gier na urządzenia z systemem Android/IOS. W tym przypadku konfiguracja jest bardzo prosta i intuicyjna. Jest to zarówno zaleta, jak i wada tego rozwiązania. W przypadku Moonlight jesteśmy w stanie manipulować konfiguracją, tak aby odpowiednio dopasować rozwiązanie do naszych wymagań (lub zoptymalizować w przypadku problemów). SteamLink nie ma tak zaawansowanych opcji konfiguracyjnych. Po prostu sparuj kontroler obsługujący Bluetooth lub Steam Controller z twoim urządzeniem, połącz się z komputerem z uruchomionym klientem Steam działającym w tej samej sieci lokalnej i zacznij korzystać ze swojej biblioteki Steam.


Wymagania

 • Maszyna hostująca
  • Komputer z zainstalowaną aplikacją Steam.
 • Wymagania klienta
  • Android: w wersji 5.0 (Lollipop) lub nowszej. Lepszy procesor na urządzeniu pozwoli na płynniejsze przesyłanie/strumieniowanie danych.
  • iOS: w wersji iOS 11.0 lub nowszej.
 • Wymagania dotyczące internetu i sieci
  • Router – średniej klasy router pozwalający na ustawienie sieci w zakresie 5GHz, możliwość ustawienia QoS na danym połączeniu.
  • Komputer do gry powinien być podłączony do routera bezpośrednio po RJ-45.
  • Tablet, telefon powinien być podłączony do WiFi 5Ghz bez widocznej interferencji na danym pasmie (można to sprawdzić z darmowymi programikami).

Konfiguracja

LAN:

 1. Na komputerze do gier otwórz aplikacje Steam >> Otwórz ustawienia >> Przejdź do zakładki Remote Play >> Uruchom usługę „Remote Play”.
 2. Następnie Zainstaluj na telefonie tablecie aplikacje SteamLink oraz ją uruchom. Wybierz opcje odnośnie używanego kontrolera (można używać kontrolera dotykowego na tablecie/telefonie). W ustawieniach parowania („computer settings”) naciśnij scan i wybierz komputer do gier. Jeśli urządzenie nie będzie widoczne, wybierz opcje „other computer”. W efekcie otrzymasz klucz do parowania.
 3. Powyższy klucz należy dodać na komputerze do gier – zakładka „Remote Play” opcja Pair Steam Link. Po wykonaniu powyższych kroków nasze urządzenie mobilne powinno się pojawić w urządzeniach widocznych w Remote Play, tak jak na poniższym zdjęciu.
 4. Na urządzeniu mobilnym natomiast powinniśmy zobaczy poniższy ekran i widzieć opcję „Start Playing”.
 5. Kolejny ekran to już ekran Steama z zainstalowanymi grami.
 6. Miłej zabawy. 😊

GeForce Now

GeForce Now to usługa na żądanie, która łączy Cię z komputerami Nvidi w chmurze, umożliwiając strumieniowanie gier PC na Twoje urządzenie w rozdzielczości do 1080p (skalowane w przypadku słabego połączenia), do 60 klatek na sekundę (skalowane w przypadku słabego połączenia) . Subskrybenci usługi GeForce Now mogą wybrać jedną z dwóch dostępnych opcji usługi.

 • Darmowa – pozwala na korzystanie z usługi za darmo przez 60 minut. Po tym czasie sesja jest restartowana. Osoba z darmową subskrypcją musi czekać w kolejkach na ponowne połączenie (średnio trwa to ok. 5-10 minut).
 • Płatna – pozwala grać bez limitu czasowego, omijać kolejki na nawiązanie sesji oraz włączyć RayTracing w strumieniowanych grach.

Powyższa usługa jest w pełni zdalna. Nie trzeba włączać komputera do gier, aby skorzystać ze swojego konta Steam. Wiąże się to oczywiście z zużyciem danych, które wyglądają jak poniżej  (oficjalne dane udostępnione przez Nvidii).

Na szczęście GeForce Now pozwala wybrać w ustawieniach jedną z kilku opcji:

 • Zrównoważona, 1080p i 60 GPS, około 10 GB na godzinę — pełne wykorzystanie dostępnej przepustowości w celu uzyskania możliwie najlepszej jakości obrazu i gry.
 • Oszczędzanie danych, 720p i 60 FPS, ok. 4 GB na godzinę — minimalizacja ilości danych używanych podczas grania przy jednoczesnym zapewnieniu dobrej jakości obrazu i gry.
 • Wyczynowa, 20p i 120 FPS, ok. 6 GB na godzinę— optymalizacja ustawień przesyłania strumieniowego, co zmniejsza opóźnienia podczas gry.
 • Niestandardowa — można dowolnie wybrać przepustowość (do 50 Mbps), rozdzielczość (maksymalnie 1080p), częstotliwość odświeżania (30 lub 60 FPS) oraz włączyć dostosowanie w przypadku słabego stanu sieci i synchronizację pionową.

Wymagania

 • Wymagania klienta
  • Android: w wersji 5.0 (Lollipop) lub nowszej. Lepszy procesor na urządzeniu pozwoli na płynniejsze przesyłanie/strumieniowanie danych.
 • Wymagania dotyczące Internetu i sieci
  • Router – średniej klasy router pozwalający na ustawienie sieci w zakresie 5GHz, możliwość ustawienia QoS na danym połączeniu.
  • Dostawca internetu (w tym wypadku dużo zależy od jakości infrastruktury naszego dostawcy).
  • Tablet, telefon powinien być podłączony do WiFi 5Ghz bez widocznej interferencji na danym pasmie (można to sprawdzić z darmowymi programikami).

Konfiguracja

 1. Na naszym tablecie/telefonie instalujemy aplikacje, a następnie uruchamiamy ją.
 2. Po uruchomieniu aplikacji akceptujemy regulamin oraz rejestrujemy/logujemy do GeForce PC gaming.
 3. Po zalogowaniu do usługi otrzymujemy listę dostępnych gier, z których można korzystać. (ograniczona lista). Jest to zrozumiałe, ponieważ każda z tych gier jest wcześniej odpowiednio przygotowana w Nvidia Cloud.
 4. Aby uruchomić gry, musimy je posiadać na własnym koncie Steam (po wybraniu gry będziemy poproszeni o uwierzytelnienie kontem Steam – ten element będziemy powtarzać za każdym razem, kiedy będziemy chcieli zagrać).
 5. Następnie gra startuje.
 6. Miłej zabawy. 😊

Podsumujmy informacje o wszystkich zaprezentowanych rozwiązaniach w czytelnej tabeli. Mam nadzieję, że pomoże ona przy wyborze optymalnego rozwiązania, dopasowanego do indywidualnych wymagań. Każda z opisanych aplikacji posiada wsparcie do zewnętrznych kontrolerów działających na Bluetooth.

Mam nadzieje, że mój artykuł komuś pomoże i pozwoli powrócić do zapominanych pasji. W razie jakichkolwiek problemów śmiało możecie do mnie pisać, chętnie pomogę w konfiguracji.

Miłej zabawy. 😊


Źródła:

https://moonlight-stream.org/

https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce-now/faq/

https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=3629-RIAV-1617&l=

https://www.tablety.pl/wp-content/uploads/2019/05/steam-link-770×445.jpg


Jarosław Nestioruk

O Jarosław Nestioruk

Od 2019 roku jestem związany z firmą ATENA na stanowisku Architekt Bezpieczeństwa IT. Specjalizuje się w rozwiązaniach Endpoint Protection, Endpoint Detection & Respond, Data Loss Prevention, Application Control, Exploit Prevention, Compromised Assesments. Wolne chwile, głównie spędza z kochaną Żoną oraz dwójką wspaniałych urwisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *