Archiwa miesięczne: Październik R


Wstęp do GWT

Google Web Toolkit (GWT) to framework dostarczony przez Google do budowania aplikacji opartych na języku Java z bogatym front-endem AJAXowym. GWT pozwala pisać aplikacje w Javie dostarczając zestaw bibliotek do tworzenia dialogów, przycisków, formularzy itp. Następnie kompiluje je i optymalizuje tworząc JavaScript, który powinien działać prawidłowo na wszystkich najpopularniejszych przeglądarkach. Kompilacja obejmuje statyczne sprawdzanie typów, wyrzucanie niepotrzebnych parametrów z metod, pól z klas, in-linowaniem metod – wszystko by maksymalnie przyśpieszyć działanie.


SUMI jako metoda badania jakości oprogramowania

Wdrażanie systemów informatycznych w przedsiębiorstwach powinno przyczyniać się do zwiększenia ich zysków. Nie kupuje się nowych technologii w pogoni za nowoczesnością, lecz traktuje je jak inwestycje w biznes. Menedżerowie liczą, że poniesione nakłady zwrócą się, wpływając na wzrost efektywności pracy firmy. Pozytywny efekt wdrożenia systemu powinien być widoczny w wynikach finansowych, a tę informację otrzymamy dopiero po pewnym czasie. Ważne jest zatem monitorowanie wydajności, rozpoznawanie trendów i reagowanie z wyprzedzeniem. Jednym z elementów pozwalających ocenić efektywność jest satysfakcja użytkowników końcowych. Właśnie w celu jej pomiaru opracowano metodę SUMI (Software Usability Measurement Inventory).


AJAX – obsługa przycisku wstecz

AJAX i obsługa przycisku wstecz – czy to możliwe? Okazuje się ,że TAK. Jesteśmy w stanie za-symulować zachowanie wstecz nie tylko po każdym odwołaniu AJAX ale w dowolnie wybranym przez nas momencie. Jednakże nic nie dzieje się samo. Aby osiągnąć ten cel musimy odpowiednio zaprojektować rozwiązanie, które spełni nasze oczekiwania i „nie zabije” naszej aplikacji poprzez nadmierne wykorzystanie js.