ChessMemory – napiszmy prostą grę z wykorzystaniem JavaScript i SVG (część 1)


Niedawno miałem przyjemność poprowadzić część zajęć w ramach studiów podyplomowych „Aplikacje i usługi internetowe” na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. W ramach przedmiotu „Podstawy programowania” słuchacze zdobywali umiejętności posługiwania się językiem JavaScript. Wśród zadań przygotowanych na laboratoria przemyciłem wątek tworzenia prostej gry, którą następnie wspólnie napisaliśmy podczas zajęć. Zapraszam do lektury artykułu, w którym opiszę, jak powstało ChessMemory.

Niniejszy artykuł jest zatem pierwszą częścią tutoriala, w którym krok po kroku opiszę cały proces tworzenia tej prostej gry – od pomysłu po wykonanie. Oczywiście nie wróżę grze ChesMemory wielkiego sukcesu komercyjnego, nie zamierzam też zajmować się tu jego marketingową promocją. Chodzi wyłącznie o wykorzystanie kilku narzędzi i napisanie paru linijek kodu. Jeśli ktoś oczekuje narodzin silnej konkurencji dla Wiedźmina, albo przynajmniej Pacmana, to muszę go rozczarować – moja gra będzie dużo prostsza. Ale może w ten sposób zainspiruję część czytelników do realizacji własnych pomysłów, a przy okazji opiszę kilka zagadnień związanych z programowaniem…

Zasady gry

ChessMemory czerpie z dwóch na pozór bardzo różnych od siebie gier: szachów oraz Memory (stąd „oryginalna” nazwa). Zasady są bardzo podobne do Memory, czyli chodzi o odkrywanie obrazków na planszy w taki sposób, żeby do siebie pasowały. Odkrycie dwóch różnych obrazków powoduje ich ponowne zakrycie, natomiast dwa identyczne obrazki pozostają do końca gry odkryte. Gra kończy się wtedy, gdy zostaną odkryte wszystkie obrazki na planszy. Chyba każdy grał kiedyś w jakąś odmianę tej popularnej gry. ChessMemory natomiast wprowadza kilka dodatkowych zasad:

  • Planszą gry jest szachownica, a obrazkami cztery figury szachowe (hetman, wieża, goniec i skoczek).
  • Każda figura może występować po 8 razy w dwóch różnych kolorach (białym i czarnym) – po cztery pary na kolor. Razem mamy 64 figury rozstawione na 64 polach szachownicy.
  • Każda figura może mieć tylko jedną figurę do pary – musi być taka sama, mieć ten sam kolor oraz stać w „zasięgu” bicia swojej pary.
  • Odkrycie dwóch identycznych figur w tym samym kolorze, lecz stojących na polach, które nie są „bite” przez drugą figurę, traktowane jest jak odkrycie dwóch różnych figur.

Zawartość

Artykuł podzieliłem na dwie części ze względu na jego obszerność. W pierwszej części opiszę, jak stworzyć planszę do gry. Będzie to szachownica przygotowana w programie Inkscape i zapisana jako plik SVG. Ponadto, również w Inkscape, przygotujemy 4 figury szachowe, z których następnie powstanie czcionka TrueType. Wykorzystamy ją później jako „nośnik” glyphów.

W drugiej części napiszemy program do rozstawiania figur na szachownicy, inicjację gry, wyświetlanie i ukrywanie figur. Dodatkową funkcjonalnością będzie podświetlanie pól bicia każdej figury. Poza tym dojdzie obsługa logiki gry oraz wyświetlanie wyników i czasu trwania gry.

Na tym zamierzam zakończyć ten krótki cykl, chociaż pomysłów na dalszy rozwój nie brakuje. Można by na przykład pokusić się o program weryfikujący prawidłowość rozstawienia figur na szachownicy. Przydałby się ponadto generator losowego ustawienia początkowego figur. Kusząca wydaje się być też możliwość ręcznego poustawiania figur na szachownicy w taki sposób, aby spełnić wszystkie zasady gry. Taka łamigłówka sama w sobie mogłaby być ciekawym zadaniem logicznym. Z doświadczenia wiem, że to nie jest takie proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

Przygotowanie szachownicy

Do przygotowania planszy do gry wykorzystamy darmowy program do edycji grafiki wektorowej, jakim jest Inkscape. Przy tworzeniu tego artykułu korzystałem z wersji 0.91 dla macOS. Program można pobrać ze strony https://inkscape.org/, gdzie znajdziemy również mnóstwo odnośników do materiałów dodatkowych, tutoriali, galerii i innych. Formatem plików obsługiwanym przez Inkscape jest skalowalna grafika wektorowa, czyli SVG (Scalable Vector Graphics). Są to zatem pliki tekstowe zgodne z XML, które w dobie HTML5 obsługiwane są właściwie przez wszystkie nowoczesne przeglądarki (czyli wyświetlane jako grafiki). Program Inkscape skupia pokaźną społeczność, która chętnie dzieli się swoimi pracami. Jednym z moich ulubionych jest kanał Nicka Saporito na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCEQXp_fcqwPcqrzNtWJ1w9w. Polecam go zwłaszcza początkującym użytkownikom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z grafiką wektorową i zabawę z programem Inkscape.

Tworzymy nowy plik – w moim przypadku będzie to plik o nazwie chessmemory.svg. W menu Plik->Właściwości dokumentu (Shift+Ctrl+D) ustawiamy wymiary 500×500 pikseli. Rysowanie szachownicy zaczynamy od utworzenia obiektu typu Prostokąt. Najlepiej użyć do tego narzędzia dostępnego w menu po lewej stronie (lub po wciśnięciu klawisza F4). Na górze ekranu, tuż nad obszarem roboczym, pojawiają się dodatkowe opcje, właściwe dla wybranego narzędzia. Ustawiamy tam jednakową szerokość i wysokość: 50 pikseli. Do ustawienia koloru należy otworzyć panel Wypełnienie i kontur (Shift+Ctrl+F). Ja wybrałem kolor RGB: #883300. Ustawiamy go w zakładce Fill (jak widać, niektóre wersje Inkscape’a mają niepełne tłumaczenie). W zakładce Kontur klawiszem X ustawiamy brak koloru, czyli wyłączamy kontury.

W drugim kroku robimy duplikat utworzonego przed chwilą prostokąta przy pomocy skrótu (Ctrl+D) lub w menu Edycja->Powiel. Zduplikowany kwadrat pojawi się w tym samym miejscu, co poprzedni, więc należy je odpowiednio wyrównać względem siebie. W tym celu otwieramy panel Wyrównaj i rozmieść (Shift+Ctrl+A). Zaznaczamy obydwa kwadraty przy pomocy skrótu (Ctrl+A), a następnie przy pomocy odpowiednich opcji z grupy Wyrównaj układamy tak obydwa kwadraty, aby stykały się rogami, jak na rysunku. Musimy się upewnić, że wyrównujemy je względem siebie nawzajem, a nie względem strony czy rysunku. W moim przypadku wybrana jest opcja Ostatni zaznaczony, przy czym nie ma to większego znaczenia, w jakiej kolejności były zaznaczone, bo obydwa kwadraty są identyczne.

Mając obydwa kwadraty odpowiednio ustawione i zaznaczone, tworzymy z nich grupę (Ctrl+G). Od tej pory ta grupa będzie traktowana tak, jakby to był jeden obiekt. Wobec tego duplikujemy grupę (Ctrl+D), zaznaczamy wszystkie obiekty (Ctrl+A) i znowu wyrównujemy tak, aby obiekty stykały się krawędziami. Cały proces (grupowanie, powielanie, wyrównywanie) powtarzamy jeszcze raz, otrzymując osiem kwadratów. Całość znowu grupujemy. Jeśli obiekty w obszarze roboczym zajmują za dużo miejsca, przeskalowujemy obszar roboczy według uznania. Do tego służy narzędzie Zoom (F3), czyli lupka dostępna z lewej strony ekranu.

Otrzymaną grupę znowu duplikujemy i wyrównujemy tak, aby stykały się krawędziami, tylko tym razem jeden nad drugim. Całość jeszcze raz grupujemy, ponownie duplikujemy i po raz ostatni wyrównujemy, otrzymując wszystkie ciemne pola szachownicy. Na koniec zaznaczamy wszystkie utworzone obiekty i przekształcamy je w jedną ścieżkę. Robimy to przy pomocy opcji dostępnej w menu Ścieżka -> Połącz (Ctrl+K). W praktyce oznacza to, że w wynikowym pliku SVG mamy tylko jeden obiekt <path>, zamiast 32 obiektów <rectangle>. Oznacza to również, że parametry takie jak rozmiar, kolor wypełnienia, rodzaj konturu oraz wiele innych są teraz wspólne dla całego obiektu. Nie można ustawić innego koloru np. dla połowy kwadratów. Jasne pola naszej szachownicy będą więc osobnym obiektem.

Aby go uzyskać, można by zduplikować aktualnie zaznaczony obiekt i obrócić go o 90 stopni w lewo. Wydaje się to logiczne. Biorąc jednak pod uwagę, że im mniej skomplikowanych ścieżek, tym lepiej, zrobimy to sprytniej. Tworzymy zwykły prostokąt, ustawiając jego rozmiary na 400×400. W panelu Wypełnienie i kontur (Shift+Ctrl+F) ustawiamy jasny kolor. Ja wybrałem RGB: #ffdd88. Musimy go jeszcze przesunąć pod spód, aby nie przykrywał ciemnego obiektu, a jedynie stanowił jego tło. Na koniec wystarczy wyśrodkować obydwa obiekty względem siebie w pionie i w poziomie. Zrobimy to oczywiście za pomocą opcji w panelu Wyrównaj i rozmieść (Shift+Ctrl+A).

Jeśli ktoś ma ochotę, może poświęcić trochę czasu na dodanie współrzędnych pionowych i poziomych szachownicy. Nie będę opisywać krok po kroku całego procesu, zostawiając przyjemność rozwiązania tego zadania czytelnikom. Podpowiem tylko, że należy w tym celu wykorzystać narzędzie Tekst (F8) oraz znajomy już panel Wyrównaj i rozmieść. Jeśli chcemy, aby nasze współrzędne wyglądały inaczej niż w moim przykładzie, możemy wybrać typ i rozmiar czcionki (oraz parę innych ustawień) w panelu Tekst i czcionka (Shift+Ctrl+T).

Główna część szachownicy jest gotowa. Teraz zajmiemy się podświetlaniem poszczególnych pól. Będą dwa rodzaje podświetlania: zaznaczenie pola oraz wskazanie pól bicia. Uzyskamy to przez wyświetlenie kolorowej ramki oraz półprzezroczystego wypełnienia. Musimy utworzyć 64 identyczne kwadraty o rozmiarach 50×50. Zaczynamy od utworzenia jednego, a następnie postępujemy podobnie jak wcześniej, powtarzając te same czynności: grupowanie, powielanie, wyrównywanie. Na koniec otrzymujemy grupę 64 obiektów, ale tym razem nie łączymy ich w jedną ścieżkę, ponieważ później będziemy potrzebowali dostępu do każdego kwadratu oddzielnie. Ponadto musimy rozgrupować wszystkie dotychczas utworzone grupy. Mając ciągle zaznaczone wszystkie kwadraty, wciskamy kilka razy (Shift+Ctrl+G), aż znikną wszystkie grupy. Następnie w panelu Wypełnienie i kontur ustawiamy kolor wypełnienia i kolor konturu – ja w obydwu miejscach użyłem koloru RGB: #00dd00. Grubość konturu ustawiamy w zakładce Styl konturu (ja wybrałem 4px). Dodatkowo wybrałem poziom przezroczystości (alfa) wypełnienia na #66. Ten parametr będzie ustawiany z poziomu JavaScriptu, więc w tej chwili jest nieistotny – pokazuje tylko, jak będzie wyglądało podświetlenie.

Mając wciąż zaznaczone wszystkie 64 kwadraty, dla własnej wygody tworzymy z nich grupę (Ctrl+G). Teraz trochę bardziej żmudna część. Chcemy, aby każdy z nowo utworzonych kwadratów miał rozpoznawalny identyfikator, żebyśmy mogli się do niego później „dostać” z poziomu JavaScriptu. Po otwarciu panelu Edytor XML (Shift+Ctrl+X) możemy wyedytować każdy obiekt z osobna. Panel ten podzielony jest na dwie części. Z lewej strony mamy do dyspozycji wszystkie węzły w strukturze XML naszego pliku. Z prawej – wszystkie atrybuty zaznaczonego węzła. Jednym z nich jest identyfikator (id), który po zaznaczeniu możemy zmienić w dolnej części panelu. Dla każdego z kwadratów ustawiamy identyfikatory składające się z przedrostka „r” (rectangle) oraz współrzędnych na szachownicy, tak jak w przykładzie widocznym na rysunku (rB8). Aby zatwierdzić zmianę, musimy wcisnąć klawisz Ustaw lub użyć skrótu (Ctrl+Enter). Teraz musimy tę czynność powtórzyć kilkadziesiąt razy, uważając, by nie pomylić współrzędnych. Nie mierzyłem czasu, ale zdaje się, że w moim przypadku nie trwało to dłużej niż 10 minut.

Ponieważ chcemy, aby nasza szachownica na początku była „czysta”, zerujemy poziomy alfa wypełnienia i konturów we wszystkich 64 kwadratach. I tu pomocna się okazuje grupa, którą wcześniej utworzyliśmy – wystarczy wskazać całą grupę, następnie ją „rozgrupować”, po czym w panelu Wypełnienie i kontrast ustawić przezroczystość obydwu na poziom zerowy. Zwróćmy uwagę, że zaznaczenia poszczególnych pól „wystają” kilka pikseli poza kwadraty szachownicy. Dzieje się tak dlatego, że po ustawieniu grubości konturów na 4 piksele całe obiekty nieznacznie zmieniły swój rozmiar. Na koniec znowu grupujemy wszystkie kwadraty – możliwe, że przyda się to w przyszłości.

Przygotowanie figur szachowych

Zostawiamy na razie plik chessmemory.svg, wrócimy do niego później. Teraz zajmiemy się figurami szachowymi. Tworzymy nowy plik – ja wybrałem nazwę chesspieces.svg. W menu Plik->Właściwości dokumentu (Shift+Ctrl+D) ustawiamy wymiary 1024×1024 piksele. Następnie przy pomocy narzędzi do tworzenia obiektów, takich jak: okrąg, prostokąt, pióro, a także metod dostępnych w menu Ścieżka, tworzymy sylwetki naszych figur szachowych. Tego procesu nie będę dokładnie opisywać, ponieważ niniejszy artykuł znacznie by się rozrósł. Tworzenie obiektów wektorowych jest podstawową funkcjonalnością Inkscape’a i gorąco zachęcam do eksperymentowania we własnym zakresie. Jeśli kogoś ten artykuł zachęcił do rozpoczęcia swojej przygody z programem Inkscape, to tym bardziej namawiam do próby wytworzenia dokładnie takich kształtów figur, jakie sobie wymyślimy.

W moim przykładzie wszystkie figury będą mieć identyczną podstawę, złożoną z dwóch elementów: elipsy oraz prostokąta z zaokrąglonymi górnymi rogami. Taki prostokąt można uzyskać na przykład przez rozcięcie na pół zwykłego prostokąta, ponieważ domyślnie zaokrąglanie rogów działa we wszystkich czterech rogach jednocześnie. Pozostałą część figury (na obrazku widać skoczka) utworzyłem przez edycję ścieżki jakiejś figury początkowej. Na przykład głowę skoczka uzyskałem, modyfikując zwykłą elipsę przy pomocy narzędzia Edycja węzłów (F2).

Bardzo ważne: każda utworzona w ten sposób figura musi być zapisana jako jedna ścieżka (węzeł path w pliku SVG). Ścieżki te posłużą potem do wygenerowania czcionki TrueType, a zatem nie mogą zawierać grup, obiektów różnych typów itp. Nasze figury będą miały więc zawsze tylko jeden kolor. Ścieżki ponadto powinny być tak zdefiniowane, aby nie zawierały nadmiarowych węzłów – zwykle jeden odcinek linii (zakrzywionej lub tym bardziej prostej) wymaga tylko dwóch węzłów: początkowego i końcowego.

Jak widać, utworzenie figury szachowej może być bardzo łatwe. Czasem wystarczy kilka kształtów geometrycznych poustawiać w równej odległości względem siebie, po czym połączyć je w jeden obiekt przy pomocy polecenia w menu Ścieżka->Suma (Ctrl++). Wszystkie figury tworzymy w jednym pliku. Każda figura w odrębnej (jednej) ścieżce. A oto, jak prezentują się moje figury:

Tworzenie czcionki

Zanim zajmiemy się tworzeniem czcionki, upewnijmy się, że każda z utworzonych figur ma jednakową wysokość 1024 pikseli. Czcionka będzie składać się ze znaków, prezentowanych na tle obszaru roboczego strony. Jeśli nie widać konturów strony, możemy włączyć ich widoczność w ustawieniach Plik -> Właściwości dokumentu… Do utworzenia pierwszego znaku z figury wybieramy skoczka.
Wyrównujemy go do środka względem strony w pionie i poziomie. Jeśli jego wysokość jest inna niż 1024, czyli wysokość naszej strony, zmieniamy jego wysokość w górnym panelu, zaznaczając kłódkę zachowania proporcji.

Teraz utworzymy czcionkę. W tym celu otwieramy panel Edytor czcionek SVG… dostępny w menu Tekst. Przyciskiem New dodajemy nową czcionkę, po czym ustawiamy jej nazwę – w naszym przypadku chesspieces.

Następnie w zakładce Glify dodajemy nowy znak (glif), uzupełniamy odpowiadający tekst, wpisując literkę „s”, a na koniec wciskamy klawisz Pobierz ścieżki z zaznaczonych obiektów… Oczywiście w tym czasie musi być zaznaczona ścieżka naszego skoczka. Na dole możemy podejrzeć, jak się prezentuje nowo utworzony znak, testując go w polu Podgląd tekstu.

W ten sam sposób postępujemy z pozostałymi figurami, pamiętając, aby w chwili utworzenia nowego glifu każda z nich miała jednakową wysokość (1024 piksele) oraz była wyśrodkowana względem strony w pionie i poziomie. Figurę wieży przypisujemy literce „w”, hetmana literce „h”, a gońca przypisujemy literce „g”.

Gotowe. Tak przygotowany plik posiada definicję czcionki, którą następnie możemy skonwertować do pliku TTF, czyli czcionki TrueType. Ja w tym celu używam darmowego narzędzia OnlineFontConverter, dostępnego pod adresem https://onlinefontconverter.com/. Wystarczy wskazać plik SVG oraz wybrać docelowy format, czyli w naszym przypadku ttf, a po konwersji możemy ją ściągnąć i zapisać na dysku. Tak przygotowaną czcionkę możemy zainstalować w systemie i używać w różnych programach. Teraz możemy dokończyć pracę nad szachownicą…

Ułożenie figur na szachownicy

Wracamy do pliku chessmemory.svg. Szachownica jest gotowa, ale nie ma jeszcze na niej żadnych figur. Dlatego na każdym polu musimy utworzyć obiekt typu tekstowego, w którym pojawi się jakaś figura szachowa. Na początku wstawimy do niego hetmana, który jest najszerszy i najlepiej się go wyrównuje. Tworzymy obiekt tekstowy, który zawiera jedną literkę „h”, wyświetloną za pomocą nowo utworzonej czcionki. Rozmiar tekstu ustawiamy na 32 oraz wyrównanie do środka.

Żeby mieć pewność, że figura będzie równo ułożona względem pola A8, w edytorze XML odnajdujemy obiekt typu Rectangle o nazwie rA8. Z przytrzymanym shiftem zaznaczamy naszego hetmana. Następnie w panelu Wyrównaj i rozmieść (Shift+Ctrl+A) wyrównujemy obydwa obiekty względem największego w pionie i poziomie.

Następnie zaznaczamy samego hetmana i robimy jego duplikat (Ctrl+D). Wyrównujemy go analogicznie względem obiektu rH8. Jeszcze sześć duplikatów i mamy pierwszą linię. Pierwszy i ostatni hetman są już na swoich pozycjach.

Pozostałe figury wyrównujemy w następujący sposób: zaznaczamy wszystkich 8 hetmanów tak, aby ostatnim zaznaczonym elementem był hetman z pola A8 lub H8. Można to uzyskać, zaznaczając całą grupę, a następnie z wciśniętym klawiszem (Shift) odznaczając ostatnią figurę i z powrotem ją zaznaczając. Następnie wyrównujemy dolne krawędzie wszystkich zaznaczonych obiektów względem ostatniego zaznaczonego, po czym rozmieszczamy je równomiernie przy pomocy opcji Rozmieść środki obiektów w równych odstępach w poziomie.

Duplikujemy całą linię i przenosimy nowo utworzoną grupę do wiersza 7. Jeśli to zrobimy z wciśniętym klawiszem (Ctrl), wyrównanie w pionie będzie zachowane. W poziomie natomiast wystarczy, że zaznaczamy obiekt rA7, a następnie z wciśniętym klawiszem (Shift) zaznaczymy wszystkie hetmany z linii 7. Na tak przygotowanym zestawie robimy wyrównanie środków obiektów w poziomie względem pierwszego zaznaczonego (czyli kwadratu). W podobny sposób wypełniamy pozostałe linie, aż zapełni się cała szachownica.

W kolejnym kroku znowu czeka nas nieco żmudnej pracy, ponieważ musimy zmienić nazwy wszystkich 64 obiektów tekstowych, w których znajdują się nasze figury. Podobnie jak w przypadku nazw pól szachownicy (rA1-rH8), nazwy obiektów tekstowych wypełniamy w edytorze XML, stosując analogiczny schemat (tA1-tH8).

Pozostaje ukrycie wszystkich widocznych figur, czyli ustawienie parametru Opacity (%) na 0. W ten sposób nasza szachownica zawsze inicjalnie będzie wyświetlać się jako pusta. Mając wciąż zaznaczone wszystkie figury, tworzymy grupę (Ctrl+G) dla przejrzystości pliku SVG. Ostatnią czynnością jest przeniesienie nowo utworzonej grupy o jedną pozycję w dół (Page Down), czyli pod warstwę zawierającą obiekty Rectangle. Tym sposobem zapewniamy sobie możliwość prawidłowej obsługi zdarzenia onClick poszczególnych pól szachownicy.

W tej części to wszystko.
Już dziś zapraszam do lektury kolejnego artykułu, w którym nareszcie zajmiemy się programowaniem… ☺
Obydwa pliki SVG z dzisiejszego artykułu oraz wynikowy plik TTF dostępne są do pobrania tutaj: https://github.com/jarfos/blog.atena.pl/tree/master/ChessMemory_part1.

Linki

  1. Strona kierunku „Aplikacje i usługi internetowe”: http://eti.pg.edu.pl/katedra-architektury-systemow-komputerowych/studia-podyplomowe/
  2. Strona domowa projektu Inkscape: https://inkscape.org/en/
  3. Kanał YouTube Nicka Saporito: https://www.youtube.com/channel/UCEQXp_fcqwPcqrzNtWJ1w9w
  4. Online’owy konwerter czcionek: https://onlinefontconverter.com/

Jarosław Fostacz

O Jarosław Fostacz

Od 2003 roku jestem związany z firmą ATENA - początkowo jako programista, następnie projektant. Aktualnie jestem kierownikiem Zespołu Badań i Rozwoju oraz opiekunem niniejszego blogu. Moją siłą napędową jest nieustanne poszukiwanie innowacji oraz nowych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *