Czy Facebook ma cokolwiek wspólnego z prywatnością?


Kto nie ma dzisiaj konta na Facebooku?

Statystyki przyrostu użytkowników tego serwisu społecznościowego wskazują, że takich osób jest coraz mniej. W Polsce popularność Facebooka stale wzrasta, choć zdecydowanie wolniej niż na świecie. Na koniec 2014 roku łączna liczba użytkowników serwisu wynosiła 12,4 mln, podczas gdy w roku poprzednim liczba ta wynosiła 11,6 mln. Facebook zyskał więc w ciągu jednego roku około 800 tys. nowych użytkowników.

Facebook zarabia na reklamach – warto o tym wiedzieć

Zdecydowana większość przychodów firmy Marka Zuckerberga pochodzi z reklam. Facebook potrafi stworzyć związek między marką a klientami, którzy z biernych obserwatorów zmieniają się płacących klientów. Dane użytkowników serwisu przetwarzane są przez facebookowe serwery w taki sposób, że potrafią sprecyzować docelową grupę odbiorców danej reklamy – np. reklama kwiaciarni skierowana zostanie tylko do osób, którzy niedawno zmienili status związku. Zdecydowanie zwiększa to skuteczność kampanii marketingowej, redukując przy tym jej koszty. A to z punktu widzenia sprzedawcy jest bardzo kuszącym rozwiązaniem.

A co z prywatnością?

Tak naprawdę Facebook ma z prywatnością niewiele wspólnego. Mnóstwo osób korzysta z domyślnego ustawienia prywatności na swoim profilu. W efekcie wszelkie publikowane przez nich treści, prywatne dane, statusy, zdjęcia i aplikacje, z jakich korzystają, są dostępne dla wszystkich użytkowników internetu. Co więcej, akceptując regulamin korzystania z serwisu, godzimy się na to, żeby nasze zdjęcia, opinie, itp. były przechowywane na tysiącach serwerów należących do Facebooka przez uzasadniony okres czasu, nawet po ich usunięciu z osi czasu. Jak długo trwa ten „uzasadniony czas”, tego właściwie nie wie nikt.

Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem, jeżeli cenimy swoją prywatność, jest… niezakładanie konta na Facebooku. Jeśli jednak się już na nie zdecydowaliśmy, to warto skonfigurować ustawienia konta tak, by osoba spoza naszego grona znajomych nie miała dostępu do publikowanych przez nas treści. Jednym słowem, zróbmy porządek na swoim profilu i rozpocznijmy jego bezpieczną konfigurację, zaczynając od wejścia w panel „Ustawienia”.

W tym celu należy kliknąć na ikonę Ikonka w prawym górnym rogu głównej strony Facebooka, a następnie wybrać opcję Ustawienia.

Facebook - Ustawienia_1
W zakładce Ustawień ogólnych możemy zmienić lub dodać następujące informacje:

 • imię i nazwisko – jeżeli zmienimy te dane, ewentualna kolejna modyfikacja możliwa będzie dopiero po 60 dniach od ostatniej zmiany,
 • nazwa użytkownika – możemy ją zmodyfikować, tyle że tej zmiany można dokonać tylko raz,
 • poczta elektroniczna – tu możemy dodać lub zmienić nasz adres e-mail oraz ustawić adres, który będzie głównym adresem kontaktowym,
 • hasło – w tym przypadku warto ustawić hasło, które będzie bezpieczne, a za takie uważa się hasło 10 znakowe, zawierające duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne; warto też zmieniać hasło w określonych odstępach czasu, np. kwartalnie.

 

Facebook - Ustawienia ogólne

Następnie przechodzimy do zakładki „Bezpieczeństwo”.

Facebook - Bezpieczeństwo

Tutaj warto zwrócić uwagę na opcję „Powiadomienia dotyczące logowania”.
Aktywowanie tej funkcji sprawi, że będziemy powiadamiani o każdym logowaniu na nasze konto z nowego miejsca: albo w postaci wiadomości e-mail, wysyłanych na wskazany w informacjach ogólnych adres e-mail, albo w formie powiadomień Facebooka.

Facebook - alerty

Po włączeniu alertów dotyczących logowania:

 • Możemy zapisać urządzenie lub przeglądarkę na liście zaufanych przeglądarek lub rozpoznawanych urządzeń. Dzięki temu unikniemy otrzymywanie alertów dotyczących komputera lub urządzenia mobilnego, z których najczęściej logujemy się do Facebooka. Nie należy wybierać tej opcji, jeżeli korzystamy z ogólnodostępnego komputera.
 • Jeżeli otrzymamy alert dotyczący logowania z nieznanego urządzenia przeglądarki lub miejsca, powinniśmy niezwłocznie zresetować hasło do naszego Facebook-owego konta, wchodząc do Ustawień Ogólnych, a następnie wybierając zakładkę Hasło.

 

Kolejną ciekawą zakładką jest „Prywatność”.
Możemy w niej wskazać, kto będzie mógł zobaczyć dodawane przez nas posty, kto będzie mógł się z nami kontaktować, jak również to, kto będzie mógł nas wyszukać za pomocą podanych przez nas danych.

Facebook - Prywatność

Mamy tu ponadto możliwość przejrzenia wszystkich postów, na których nas oznaczono.

Jeżeli nie podoba się nam post, w którym nas oznaczono, możemy poprosić osobę, która nas oznaczyła, o usunięcie zdjęcia lub posta. Możemy też sami usunąć niechciany znacznik. W tym celu na naszej osi czasu wyszukujemy interesujący nas post, a następnie, po kliknięciu w niego, z menu rozwijanego wybieramy opcję „Zgłoś/usuń znacznik”.

Facebook - Usuwanie znacznika

Możemy też ograniczyć widoczność postów wcześniej publikowanych na naszej osi czasu. Wystarczy przejść do zakładki „Ogranicz odbiorców starych postów w swojej Osi czasu”, a następnie wybrać „Ogranicz widoczność starych postów”.

Facebook - Ograniczenia starych postów

Zmieniając ustawienia, warto wiedzieć o tym, że:

 • cofnięcie tej operacji w przyszłości będzie wymagało dostosowania grona odbiorców każdego posta z osobna,
 • jeśli starszy post został udostępniony grupie niestandardowych odbiorców, takiej jak Znajomi poza dalszymi znajomymi lub Bliscy znajomi, to narzędzie nie zmieni grona jego odbiorców,
 • to narzędzie zmienia wyłącznie grono odbiorców postów, które zostały przez nas udostępnione; jeśli oznaczono nas w poście innej osoby, to tylko ona ma kontrolę nad gronem odbiorców swoich postów.

Ostatnią ciekawą opcją w sekcji „Prywatność”, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość wskazania, czy zgadzamy się na to, aby inne wyszukiwarki, spoza Facebooka, prezentowały w wynikach wyszukiwania linki do naszego profilu (np. Google, Bing).

Facebook - Inne wyszukiwarki

Kiedy to ustawienie zostanie wyłączone, wyszukiwarki przestaną podawać link do naszego profilu w wynikach wyszukiwania. Nasz profil nadal jednak będzie można znaleźć na Facebooku na podstawie naszego imienia i nazwiska.

Kolejnej zakładka, która daje nam możliwości zwiększenia naszej prywatności, to zakładka „Oś czasu i oznaczanie”. Tutaj mamy kilka bardzo ciekawych możliwości:

 1. możemy zdecydować, kto może publikować na naszej osi czasu,
 2. możemy zdecydować, czy chcemy przeglądać posty, w których zaznaczają nas znajomi, zanim pojawią się one na osi czasu.

Włączenie tej opcji powoduje, że za każdym razem, gdy ktoś oznaczy nas na swoim poście, zostaniemy o tym fakcie poinformowani.

Facebook - Oznaczanie na osi czasu 1

Facebook - Oznaczanie na osi czasu 2

Ważne jest, że za pomocą tej opcji możemy określić wyłącznie to, jakie elementy są dozwolone na naszej osi czasu. Posty, w których nas oznaczono, nadal będą wyświetlane w wynikach wyszukiwania, aktualnościach i w innych miejscach na Facebooku.

W ramach omawianej zakładki mamy też takie możliwości, jak:

 1. sprawdzenie, co inne osoby widzą na naszej osi czasu – to narzędzie umożliwia sprawdzenie wyglądu naszej osi czasu z perspektywy ogółu innych osób lub konkretnego znajomego,
 2. możemy zdecydować, kto może zobaczyć na naszej osi czasu posty, w których nas oznaczono,
 3. możemy też zdecydować, kto może zobaczyć posty innych osób publikowane na naszej osi czasu.

 

Jeśli mówimy o bezpieczeństwie na Facebooku, nie możemy też pominąć zakładki „Blokowanie”. Portal daje nam tu możliwość zablokowania:

 • Użytkownika – zablokowany użytkownik nie będzie widzieć zawartości publikowanej przez nas na naszej osi czasu. Nie będzie tez mógł nas oznaczać, zapraszać na wydarzenia lub do grup, rozpoczynać konwersacji z nami ani dodawać do grona znajomych. Wato pamiętać, że funkcjonalność ta nie dotyczy aplikacji, gier ani grup, do których należymy my i blokowany przez nas użytkownik.
 • Wiadomości – jeżeli zablokujemy wiadomości i wideorozmowy od wskazanego znajomego, wówczas osoba ta nie będzie mogła się z nami kontaktować, również przy użyciu aplikacji Messenger. To, co jest ważne, to fakt, że jeżeli nie zablokujemy profilu tej osoby, będzie ona mogła zamieszczać posty na naszej osi czasu, oznaczać nas i komentować nasze posty i komentarze.

Są też inne blokady, których tu nie opisuję, ale warto się nimi zainteresować:

 • blokada zaproszeń z aplikacji i samych aplikacji,
 • blokada zaproszeń do udziału w wydarzeniach,
 • blokada stron.

 

Zwracajmy również uwagę na to, kto może zobaczyć publikowane przez nas zdjęcia. Istotne jest, abyśmy pamiętali, że zdjęcie w tle strony i zdjęcie profilowe są zawsze dostępne publicznie. Możemy jednak ustawić prywatność pozostałych zdjęć w naszych albumach. W tym celu należy kliknąć na wybrane zdjęcie, aby je powiększyć, a następnie poprzez ikonę wyboru dostawców wskazać grono odbiorców zdjęcia.

Facebook - Albumy

Możemy też przejrzeć dziennik aktywności, który umożliwia przeglądanie naszych zdjęć oraz zdjęć, na których nas oznaczono, i w tym miejscu je edytować.

Facebook - Dziennik aktywności

Pamiętajmy, że gdy ukryjemy na swojej osi czasu zdjęcie lub post, w którym nas oznaczono, ograniczy to tylko grono osób, które mogą zobaczyć treści na naszej osi czasu. Zdjęcie lub post wciąż będą widoczne dla odbiorców, którym zostały udostępnione, w innych miejscach Facebooka, takich jak aktualności lub wyszukiwanie.

Pamiętajmy też, że wybór odbiorców zdjęcia należy do osoby, która je udostępnia. Jeżeli oznaczono nas w materiale, który nam się nie podoba, możemy usunąć znacznik lub poprosić osobę, która opublikowała materiał, o usunięcie go, o czym wspominałam już wcześniej.

 

Panel „Informacje” to ostatni element zawierający ustawienia, które pomagają zwiększyć prywatność na Facebooku.

Facebook - Informacje

W tym miejscu możemy dodać, zmodyfikować oraz ustawić preferencję widoczności dla następujących elementów:

 • praca i wykształcenie,
 • miejsca, w których mieszkaliśmy,
 • dane kontaktowe i podstawowe,
 • rodzina i związki,
 • szczegółowe informacje o nas samych, takie jak pseudonim, nazwisko rodowe, ulubione cytaty,
 • ważne wydarzenia z naszego życia.

Zaleca się, aby podawać tutaj jak najmniej informacji. Jeżeli jednak zdecydujemy się na udostępnienie szerokiego zakresu informacji w wyżej wymienionych zakładkach, wówczas warto ograniczyć ich widoczność, tak by nie mieli do nich dostępu wszyscy użytkownicy internetu.

 

Facebook - Informacje_2

 

Profil na Facebooku dla każdego z nasz może pełnić inną funkcję – dla niektórych to sposób na pozostawanie w kontakcie z rodziną i ze znajomymi, dla innych to możliwość bycia na bieżąco z wydarzeniami w interesującej nas dziedzinie życia, dla jeszcze innych może to być internetowa wizytówka prowadzonej przez nich działalności zawodowej. Praktycznie nie ma znaczenia, w jakim celu założyliśmy profil na Facebooku. Liczy się natomiast, by zadbać o bezpieczeństwo i ochronę informacji, które na nim publikujemy.

Przytoczone w powyższym artykule sposoby na zabezpieczenie naszych danych pokazują, że Facebook doskonale zdaje sobie sprawę z tego faktu – warto zatem z tego skorzystać.

A Wy co o tym sądzicie? Po wdrożeniu wskazanych powyżej mechanizmów będziecie czuli się bezpieczniej? A może jakieś ciekawe opcje/istotne ustawienia zwiększające bezpieczeństwo, zostały tutaj pominięte?

Zachęcam do wyrażania opinii  i komentowania.

Z bezpiecznym pozdrowieniem
A.

Materiały wspierające powyższy artykuł:
1. Centrum pomocy Facebook: https://www.facebook.com/help/
2. Facebook w Polsce – podsumowanie 2104 r. – infografika: http://blog.sotrender.com/pl/2015/02/facebook-polska-2014/


Anna Rybacka

O Anna Rybacka

Od wielu lat poszerzam swoją wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych. W Atenie, gdzie pracuję od 2013 roku, zwiększyłam obszar swoich zainteresowań o kwestie związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem informacji. Moja praca mobilizuje mnie do ciągłego podnoszenia swoich kompetencji. Staram się być na bieżąco we wszystkim, co dzieje się w tej tematyce, również od strony zagrożeń, jakie niesie ze sobą wirtualny świat. Swoje artykuły dedykuję wszystkim, którzy tak jak ja chcą budować wiedzę na temat ochrony informacji o sobie i swoich najbliższych oraz chcą się dowiedzieć, jak bronić się przed niebezpieczeństwami wynikającymi z surfowania po sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 komentarzy do “Czy Facebook ma cokolwiek wspólnego z prywatnością?

 • Avatar
  Wekta

  Szczerze to coraz mniej. Wystarczy bardziej zagłębić się w temat. Podczas zalogowania się do FB, śledzi nasze każde ruchy w internecie. Tak samo ja się sprawa po wylogowaniu. Wystarczy, ze na stronie jest zaimplementowana wtyczka facebook’owa, a już wie o naszej obecności. Tyle z prywatności…

  • Ania R
   Ania R

   Tak, to prawda…im więcej wiemy o Facebooku, tym mniejsze mamy przekonanie o zachowaniu naszej prywatności. W konsekwencji dochodzimy do stwierdzenia, postawionego na samym początku artykuły, tj. że Facebook, tak naprawdę ma nie wiele wspólnego z prywatnością. Możemy ratować się przytoczonymi ustawieniami, ale i tak w rzeczywistości okazuje się, że Facebook, wie o nas znacznie więcej, niż sądzimy.
   Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
   Pozdrawiam
   A.

 • Avatar
  Andrzej

  Dzięki za artykuł, przydał się. Tylko nie do końca rozumiem tą opcję „Ogranicz odbiorców starych postów w swojej Osi czasu”. Jeżeli to kliknę, to moi obecni znajomi nie będą widzieli wcześniejszych postów, czy ci których dopiero dodam?

  • Anna Rybacka
   Anna Rybacka Autor wpisu

   Dziękuję za komentarz i cieszę się, że artykuł jest przydatny.

   Odpowiadając na pytanie: przyjmijmy, że na naszej Osi czasu mamy wiele postów, które są dostępne publicznie lub widoczne dla Znajomych znajomych. Chcielibyśmy ograniczyć ich widoczność, ale nie mamy czasu, albo ochoty, na przeglądanie każdego z postów oddzielnie – możemy wówczas skorzystać z narzędzia „Ogranicz odbiorców starych postów w swojej Osi czasu„. Narzędzie to zmieni grono odbiorców postów udostępnionych z ustawieniem Publiczne lub Znajomi znajomych na Tylko znajomi.
   Oznacza to, że nasi Znajomi nadal będą widzieli udostępnione przez nas posty, nowo dodani Znajomi również, ale Znajomi znajomych, lub inni użytkownicy Internetu już nie.
   Należy jednak pamiętać, że jeśli w poście ktoś został oznaczony, to ta osoba i osoby, którym udostępniła ona posty, w których ją oznaczono, pozostaną w gronie odbiorców posta, oraz to, że narzędzie zmienia wyłącznie grono odbiorców postów, które zostały udostępnione przez nas samych. Jeśli oznaczono nas w poście innej osoby, to ona ma kontrolę nad gronem odbiorców swoich postów.

   Mam nadzieję, że wyjaśniłam wątpliwości – jeżeli nie, zachęcam do dalszych pytań i dyskusji.
   Pozdrawiam
   Ania