Kontrola rodzicielska w sieci


Kontrola rodzicielska w sieci

Konfiguracja kontroli rodzicielskiej w komputerze, z którego korzysta nasze dziecko, to bardzo ważna sprawa – niestety, często pomijana przez rodziców. Tymczasem może ona skutecznie zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci, a rodzicom dać pewność, że ich dzieci nie będą miały dostępu do niewłaściwych aplikacji i treści. W tym artykule przedstawię sposoby na wprowadzenie kontroli rodzicielskiej w komputerze przy pomocy usługi Windows oraz dostępnych programów.

 1. Pierwszym sposobem na realizowanie kontroli rodzicielskiej jest usługa udostępniona przez Microsoft, „Windows Family”.

Aby jej używać, musimy założyć konto mailowe na stronie : http://www.microsoft.com/pl-pl/outlook-com/.

Po zalogowaniu się i wybraniu zakładki „Zabezpieczenia i prywatność” możemy zobaczyć kto, z jakiego adresu, jak długo i gdzie korzystał z naszego konta. Następnie możemy przejść do zakładki „Rodzinne”, aby skonfigurować kontrolę rodzicielską.

1

Strona pokazuje nam, jakie konta mamy dodane jako „dzieci”, a jakie jako „osoby dorosłe”.

Dodanie każdej nowej osoby wiąże się niestety z koniecznością założenia nowego konta e-mail. Wybierając z listy danego członka rodziny, możemy stworzyć dla niego indywidualny program kontroli rodzicielskiej

2

 

Dla każdego dziecka mamy cztery zakładki, w których możemy otrzymać informacje na temat ich ostatnich aktywności. Możemy też ustawić filtry stron WWW, zasady dotyczące instalowania gier i aplikacji oraz pozwolić na korzystanie z komputera tylko w wybranych godzinach.

3

Usługa ma swoją bazę stron zabronionych i blokuje dzieciom dostęp do tych witryn. Możemy również wpisać ręcznie dodatkowe adresy stron, które będą blokowane, a także tworzyć dozwolone wyjątki.

4

Klasyfikacja aplikacji i gier ustalana jest przez określenie limitu wiekowego używanych programów. Podajemy wiek naszego dziecka, a usługa sama dopasowuje klasyfikacje. Oczywiście możemy też samodzielnie wprowadzać nazwy aplikacji, zarówno zabronionych, jak i dozwolonych

5 

Ustawianie dozwolonych godzin korzystania z urządzenia jest bardzo przejrzyste i proste w obsłudze. Na każdy dzień tygodnia możemy wybrać przedział czasowy, w którym dziecko będzie mogło zalogować się na swoje konto.

6 

2 Norton family

Nortonfamily poza funkcjami podstawowymi, które były już zawarte w usłudze „Windows Family”, posiada dużo ciekawsze mechanizmy pozwalające na prowadzenie skuteczniejszej ochrony rodzicielskiej.

Aby móc korzystać z tego rozwiązania, należy zalogować się na stronie:

https://onlinefamily.norton.com/familysafety/loginStart.fs

 

Pierwszym ciekawym dodatkiem jest wyłapywanie przez program „słów kluczy” publikowanych przez dziecko w internecie. Nie pozwoli mu on na przykład na publikację numeru PESEL czy też adresu szkoły.

7

W Nortonie wprowadzono także bardziej rozbudowaną filtrację stron WWW: możemy je filtrować według kategorii, z którymi nasza pociecha ma nie mieć kontaktu.

8

9

Jednak największą zaletą tego programu jest możliwość „dodania” do jednego dziecka wielu urządzeń i zastosowania wobec wszystkich jednakowej polityki bezpieczeństwa. Dzięki temu konfiguracja jest szybka, prosta i pozwala na nadzór całej aktywności naszych dzieci w sieci w jednym miejscu.

10

3. Beniamin jest płatną aplikacją (kosztuje około 45 zł na rok), dzięki temu jest też najbardziej rozbudowaną i ciągle rozwijaną. Poniżej opisuję dodatkowe opcje, których nie znaleźliśmy w Hortonie.

a)    Dopracowany filtr stron WWW – możliwość blokowania np. dostępu do portali video oraz portali społecznościowych.

11

b)    Możliwość czasowego wyłączenia działania cenzora –  umożliwia nam swobodne i wygodne korzystanie z komputera bez żadnych ograniczeń.

c)    Robienie zrzutów ekranu w określonym czasie (czas ten możemy sami ustalić) – dzięki temu możemy bardzo łatwo podejrzeć, co działo się na naszym komputerze podczas naszej nieobecności.

 13

d)    Udoskonalony system filtracji stron WWW – strona zawierająca w nazwie podane przez nas słowo będzie blokowana.

14

e)    Możliwość ograniczenia poruszania się naszej pociechy po systemie Windows i przeglądania naszych prywatnych plików.

15

Podsumowanie

W artykule przedstawiłem najskuteczniejsze według mnie metody stosowania kontroli rodzicielskiej na komputerze, z którego korzysta dziecko. Musimy pamiętać o tym, że nie wszystkie aplikacje i treści umieszczane w internecie są „przyjazne” dla użytkownika i powinniśmy starać się skutecznie ograniczać dostęp nieletnich do wielu z nich.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 komentarzy do “Kontrola rodzicielska w sieci

 • Avatar
  Piotr2ma

  Dodałbym do tych rozwiązań jeszcze jedno – qustodio.com. Pozwala w sposób elastyczny definiować (i kontrolować) czas spędzany przez dziecko przy komputerze/tablecie/smartfonie jak i dostępne aplikacje, witryny itp. System wspiera wszystkie popularne platformy i jest zdalnie zarządzany przez www. W wersji podstawowej jest za darmo. Ze swej strony mogę powiedzieć , że jest jedynym , którego moim latoroślom nie udało się przełamać … A próbowaliśmy i Nortona i natywnego Microsofta i parę innych. Piotr

  • Avatar
   Piotr Markowski

   Dziękuję za zaproponowanie kolejnego rozwiązania. Zostanie ono uwzględnione w artykule dotyczącym ochrony rodzicielskiej na urządzenia mobilne, zostanie on opublikowany jeszcze w tym miesiącu. Pozdrawiam serdecznie !