Sieć 5G – co warto o niej wiedzieć


Od dłuższego czasu słyszymy w mediach o sieci 5G: podnoszone są przeróżne „za” i „przeciw”, nie brakuje zarówno spekulacji, jak i ciekawych informacji, wśród nich również tych mniej przyjemnych rzeczy. Co ciekawe, sprawa ma tylu zwolenników, co przeciwników. Skąd to się bierze? Dlaczego doszło do tak wielkiego poruszenia wokół tematu, który szybko zyskał status niezwykle kontrowersyjnego? Czyżbyśmy bali się nowych, ciekawych rozwiązań technologicznych? A może po prostu obawiamy się tego, czego nie znamy?  Czy lęk jest uzasadniony?

Postaram się was nie zanudzać i przeprowadzić krótką analizę tego tematu. Ciekaw jestem, do czego dojdziemy pod koniec artykułu.

5G – ale co to jest ?

5G to skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej. Ma być ona szybsza od sieci, które obecnie dostępne są na rynku, czyli 4G / LTE. Co ciekawe, dzięki sieci 5G będziemy w stanie podłączyć wiele urządzeń, co może znacznie poprawić jakość wielu aspektów życia codziennego. Brzmi znajomo?

W porównaniu z poprzednimi generacjami, sieć 5G ma zapewniać o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia. 5G pozwoli podpiąć do internetu ogromną liczbę dodatkowych urządzeń. Nowa technologia umożliwi mianowicie podłączenie do sieci nawet do miliona urządzeń na kilometr kwadratowy… Wiem, brzmi to jak Science Fiction, ale czy na pewno?

Nowa sieć mobilna wydaje się dziś niezbędna, ponieważ według wszystkich badań przeprowadzonych w tej dziedzinie, szacuje się, że z obecnej w roku 2020 będzie z niego korzystać 5,5 mld ludzi i ponad 50 mld urządzeń. Z tak wielką ilością urządzeń sieci mają niestety problemy i dochodzi do przeciążeń. Ilość danych zużywanych przez użytkownika mobilnego internetu to około 3.5 GB, natomiast w obecnej sytuacji może ona wzrosnąć nawet do 20 GB. Spójrzcie, jak wielki jest przyrost w danych! Sami też możemy sprawdzić, ile mamy własnych urządzeń w domu. Kiedyś był to jeden telefon
i komputer, a dziś praktycznie każdy z domowników ma smartfon, smartwatch czy tablet. Wydaje się więc, że faktycznie, ilu użytkowników, tyle urządzeń elektronicznych można by podłączyć do sieci.

Zgodnie ze specyfikacją (IMT-2020) opublikowaną przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) dane nowej sieci są następujące:

 • prędkość transferu – do 20Gb/s pobieranie i do 10Gb/s wysyłanie
 • opóźnienie – maksymalnie 4ms, ale możliwe nawet 1ms
 • obciążenie – nawet 1 milion urządzeń na 1 kilometr kwadratowy
 • niezawodność – utrzymywanie połączenia w trakcie przemieszczania się z prędkością do 500km/h

Zdaję sobie sprawę, że na papierze to wszystko ładnie wygląda, a teoria często rozmija się z praktyką. Jednak według badań i zebranych informacji rzeczywiście udało się uzyskać prędkość 100 razy większą niż w przypadku 4G. Na zewnątrz mówimy raczej o wartościach większych o jednocyfrową liczbę. Wciąż jednak jest to niesamowite osiągniecie w dziedzinie sieci mobilnych.

Jak działa 5G i co ją różni od 4G?

Sieć 5G – co to jest i jakie stwarza zagrożenia? Jak działa ...

By zrozumieć fenomen sieci 5G oraz to, jak w ogóle można osiągnąć cytowane wyżej wyśrubowane założenia, w pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak działa sieć 5G oraz czym się różni od generacji 4G.

Sieć 4G wykorzystuje częstotliwości w zakresie od 700 do 2600MHz. Jest to całkiem spory zakres częstotliwości, pomiędzy którymi sieć 4G funkcjonuje. Natomiast specyfikacja sieci 5G zakłada wykorzystanie tych częstotliwości – co przy okazji oznacza kompatybilność wsteczną – ale też dodanie pasm:

 • L Band – niskie pasma częstotliwości, takie jak 300MHz, które pozwolą na zwiększenie zasięgu,
 • Sub-6 – pomiędzy 3000 a 6000MHz, stanowiące kompromis pomiędzy szybkością a zasięgiem,
 • mmWave – czyli fale milimetrowe – od 17.000 aż do kilkudziesięciu tysięcy MHz, gwarantujące superszybkość na niewielkich odległościach.

Istotny wpływ na jakość 5G mają wykorzystywane rozwiązania technologiczne, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch:

 • Kształtowanie wiązki – technika przetwarzania sygnału wykorzystywana w macierzach sensorowych (np. szykach antenowych) do kierunkowej transmisji oraz odbioru sygnału. Efekt jest uzyskiwany poprzez ułożenie elementów promieniujących w pewien szyk w taki sposób, że sygnały pod pewnymi kątami wzmacniają się, a pod innymi wytłumiają. Kształtowanie wiązki może być wykorzystywane zarówno po stronie nadawczej, jak i odbiorczej w celu osiągnięcia selektywności przestrzennej. Zachęcam do poszerzenia wiedzy z tej dziedziny link.
 • MIMO (Multiple Input, Multiple Output) – rozwiązanie zwiększające przepustowość sieci bezprzewodowej polegające na transmisji wieloantenowej zarówno po stronie nadawczej, jak i odbiorczej. I w tym przypadku zachęcam do poszerzenia wiedzy link.

Czy są zalety z korzystania z sieci 5G?

Uważam, że sieć 5G na pewno może nam zaoferować nowe korzyści i wprowadzić nowe standardy w zakresie wykorzystywania technologii oraz sposobu przesyłania danych. Co więcej, ma ona być szybsza od sieci 4G, zarówno jeśli chodzi o transfery, jak i czas reakcji, a do tego cechować się stabilnością i niezawodnością. Ma obsługiwać większą liczbę urządzeń, co jest szczególnie istotne, zważywszy na fakt rosnącej liczby urządzeń mobilnych i nie tylko, połączonych z internetem, oraz popularyzację takich rozwiązań, jak Smart Home.

Poradnik: porównanie systemów smart home | reichelt.pl
 • Internet Rzeczy – chodzi o nasz kochany Smart Home, który jest zresztą jednym z najważniejszych zastosowań sieci 5G. Dzięki bezproblemowej i szybkiej łączności pomiędzy wieloma urządzeniami wszystko będzie w zasięgu ręki i będziemy mogli polegać na ich współdziałaniu.
 • Motoryzacja i transport – 5G może mieć olbrzymi wpływ na motoryzację, transport. Pojazdy będą widzieć się w sieci, a co za tym idzie będą się mogły porozumiewać miedzy sobą, jak również między infrastrukturą miejską w sytuacji wystąpienia zagrożenia, wypadku czy chociażby korków. Ruch drogowy mógłby w końcu zostać usprawniony. Wiem, to również trąci nieco fantastyką. W jednym z moich ulubionych filmów, „Raporcie mniejszości”, widzieliśmy już takie rozwiązanie. Ale dlaczego nie?
 • Rozrywka – sieć 5G to nie tylko gry online czy inne, ale również szansa na rozwój rozrywki na wyższym poziomie. Transmisje na żywo ulubionych programów, meczy czy innych zdarzeń z wielką ilością masy, czy chociażby streaming wideo z serwisów VOD
  w rozdzielczości Full HD a nawet 4K. Nie jest wykluczone, że transmisja danych będzie na tyle szybka, że nie trzeba będzie łączyć się po kablu, jak to ma miejsce po dziś dzień, wystarczy połączyć się bezprzewodowo, a dane mogą być zaciągnięte z chmury. To zaś oznacza nie tylko większy komfort, ale też oszczędność – w domu nie będzie potrzebny super wydajny komputer.
 • WiFi – jednym z założeń sieci 5G jest wyeliminowanie z infrastruktury punktów dostępów w postaci routerów czy access pointów. Technologia ta ma być na tyle zaawansowana, by w pewnych sytuacjach mogła zastępować nawet Wi-Fi.

Bezpieczeństwo cyfrowe a sieć 5G

Sieć 5G zakłada koncepcję inteligentnego domu czy chociażby inteligentnego miasta. Może jest to trochę daleko idące założenie, ale małymi kroczkami można zmierzać do jego realizacji. Co więcej, sieć 5G zakłada podłączenia do tej sieci bardzo dużej ilości urządzeń elektronicznych, ale czy to jest
i będzie bezpieczne?

Nasuwa się  pytanie o bezpieczeństwo danych. Myśląc o moim koledze z biura Inspektora ochrony danych (IOD), spodziewam się oczywiście również pytania związanego z przetwarzaniem danych osobowych i ich ochroną. Ciekaw jestem też, jak do tego odniesie się RODO i mój kolega IOD.

Prawie każde urządzenie podłączone do sieci w taki lub inny sposób przetwarzałoby nasze dane. Co więcej, jest wysoce prawdopodobne, że ryzyko związane z cyberatakiem dotyczyłoby samych użytkowników, firm, instytucji, a może i gospodarek państwowych.

Właśnie dlatego przy budowaniu i rozwijaniu infrastruktury zwraca się ogromną uwagę na to, by podniesiony został poziom cyberbezpieczeństwa. Operatorzy będą musieli o to zadbać, ale przede wszystkim i my sami musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie, o dobrych praktykach korzystania z sieci oraz udostępniania plików, danych czy innych multimediów. Musimy być odpowiedzialni i myśleć o tym, co i w jaki sposób robimy
w sieci. To spore wyzwanie, ale wierzę, że damy sobie z tym radę.

Czy technologia 5G jest szkodliwa dla zdrowia?

Oprócz zagrożeń związanych z bezpieczeństwa w sieci, musimy również uwzględniać kwestię wpływu sieci 5G na nas, na użytkowników. Stąd pytania o to, czy pomimo wszystkich zalet nie stanowi ona sporego ryzyka związanego z ludzkim życiem, mogąc wywoływać rozmaite dolegliwości i choroby.  

Coraz częściej w sieci można natknąć się na doniesienia, że sieć 5G to samo zło: że wszystkich nas zabije, że będziemy chorzy, że obniży nas układ odpornościowy i zwiększy ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Nie brakuje głosów, że powinniśmy niszczyć nadajniki sieci 5G. Ba, nawet są ludzie, którzy proponują nagrody za takie działania. Co więcej, na świecie organizowane są protesty związane z rzekomą szkodliwością promieniowania sieci 5G dla ludzkiego organizmu. Także w Polsce dochodzi do akcji, których uczestnicy przekonują, że wdrożenie nowego standardu to „największy eksperyment biologiczny w historii ludzkości”.

Mad Max Fury Road 2015 Ultra HD Desktop Background Wallpaper for ...

Fakty są jednak trochę inne. Różnorodne testy, które przeprowadzono, nie wykazały, by szkodliwość sieci 5G pozwalała nam mówić o zagrożeniu dla ludzkiego zdrowia. Jak pewnie wielu z was słyszało,  wykorzystuje ona te same częstotliwości, co mikrofalówka. Musimy jednak pamiętać, że moc poboru, z której korzysta urządzenie typu mikrofalówka, jest zupełnie inna niż urządzenie korzystające z sieci 5G. Z tego powodu przywołane porównanie może wprowadzać zamęt, ale czyż nie taki sam zabieg był stosowany, kiedy zaczynaliśmy korzystać albo przestawialiśmy się na sieć 4G?

Podsumowując, na podstawie obecnie dostępnych informacji technologia 5G nie wydaje się być szkodliwa dla zdrowia. Zachęcam do przeczytania artykułu: sieci 5G a zdrowie

Sieć 5G w Polsce

Testy związane z siecią 5G są prowadzone w wielu placówkach w różnych zakątkach świata. Z informacji, do jakich dotarłem, wynika, że pierwsze komercyjne uruchomienie sieci 5G miało miejsce w Europie, Azji i obu Amerykach na przełomie lat 2019 i 2020.

Ustalono, że 2020 rok jest rokiem wprowadzenia sieci 5G w krajach Unii Europejskiej, w której również znajduje się Polska. Faktycznie pierwsze próby odbyły się w roku 2019, kiedy włączono i uruchomiono sieć 5G, natomiast jest to proces długofalowy, samo rozbudowanie infrastruktury zajmie wiele lat.

Plan jest taki, by do 2025 roku wszystkie polskie miasta i główne drogi były objęte zasięgiem technologii mobilnej piątej generacji.

Minister cyfryzacji widzi zalety hurtowego operatora 5G na 700 MHz

Podsumowanie

Sieć 5G ma wielu zwolenników, jak również wielu przeciwników, o czym wspominałem na początku. Dobrze, że wykonywane są testy, które mają sprawdzić działanie i wpływ nowej technologii na ludzki organizm, jak również to, w jaki sposób działa i jakie korzyści może przynieść. Warto czerpać wiedzę z rzetelnych źródeł, które posiadają solidną podwalinę. Nie słuchajmy fake newsów ani głosu osób, które używają argumentów „bo nie”.

To prawda, sieć 5G wydaje się dość futurystycznym rozwiązaniem, co może prowadzić do pewnego rodzaju niepokoju, ale czyż nie jest tak, że po prostu boimy się tego, czego nie znamy ?

Według mnie nasz świat bardzo szybko się rozwija pod względem technologicznym i to jest dobre, co za tym idzie sieć 5G może mieć nie tylko wpływ na nasz Smart Home czy infrastrukturę miejską, ale również może przydać się w medycynie, szkolnictwie, transporcie i wielu innych dziedzinach. Może rozwijać aspekty związane z cyberbezpieczeństwem. Dodatkowo da możliwości wdrażania i pozyskiwania nowych technologii. Myślę, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy czy też dwóch lat operatorzy będą mocno promować nowe rozwiązanie, jakim jest sieć 5G i zobaczymy sami, jak się to wszystko potoczy.

Uważam, że rozwój technologii jest istotny pod wieloma względami i nie mamy czego się bać. Owszem, powinniśmy podchodzi do niej z rozwagą i inteligentnie, bo jak mawiała moja nauczycielka języka polskiego, „przed człowiekiem mądrym cała ziemia stoi otworem”.


Piotr Szafrański

O Piotr Szafrański

Wieloletnie doświadczenie zdobyte w pracy na różnych stanowiskach i w różnych miejscach, pozwoliło mi zdobyć potrzebne doświadczenie i wzbogacić zakres wiedzy z Informatyki i kryptografii, które stały się moimi ulubionymi zainteresowaniami. Doświadczenie pozyskiwałem w takich Firmach jak Ergo Hestia, Dot2Dot, MON, Państwowe resorty oraz Atena. Nie jestem Blogerem, dopiero rozwijam się w tej materii, jest to ciekawa odskocznia od dnia codziennego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *