Technologiczna pomoc w prezentacji

TPWP

Większość z nas co jakiś czas korzysta z prezentacji, a niektórzy sami je tworzą. Zastanawiamy się, co można by w nich zmienić, aby były ciekawsze, jakich narzędzi użyć do ich tworzenia oraz gdzie można przechowywać nasze prezentacje. W tym wpisie przedstawiam narzędzia, których sam używałem i uważam je za dobrą formę pomocy w tworzeniu oraz przedstawianiu prezentacji multimedialnych.

1.     ZoomIt

 

ZoomIt jest niewielką aplikacją (zajmuje około 300 KB) napisaną przez Marka Russinovicha. Można ją pobrać ze strony autora: https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/zoomit. Po zainstalowaniu aplikacja prezentuje się następująco:

ZoomIt     Screen 1. Aplikacja ZoomIt po uruchomieniu

Na powyższym screenie przedstawiającym aplikację ZoomIt numerem 1. oznaczone są zakładki – kolejno: Zoom, LiveZoom, Draw, Type oraz Break. Po kliknięciu jednej z nich mamy możliwość zdefiniowania skrótu klawiszowego, odpowiedzialnego za daną funkcję (nie licząc zakładki Type), możemy również – w niektórych przypadkach – wybrać dodatkowe opcje. Numerem 2. na powyższym screenie przedstawiającym aplikację oznaczone jest miejsce, w którym możemy zdefiniować własny skrót klawiszowy, służący do uruchamiania przybliżania ekranu. Checkbox, oznaczony numerem 3., pozwala nam zadecydować o tym, czy ma pojawić się płynna animacja podczas przybliżania oraz oddalania ekranu, zaś numerem 4. oznaczone jest miejsce, gdzie możemy wybrać początkowe przybliżenie ekranu.

Po uruchomieniu przybliżenia cały ekran wypełnia obraz (na przykładzie poniżej pokazana jest prawa dolna część pulpitu w systemie Windows 10, przybliżona dwukrotnie). W prawym dolnym rogu możemy zauważyć ikonę aplikacji ZoomIt (symbol aplikacji z lupą).

ZoomIt2

Screen 2. Prawa dolna część pulpitu w systemie Windows 10 powiększona przy pomocy narzędzia ZoomIt

Narzędzie posiada również funkcję LiveZoom, która umożliwia użytkowanie innej aplikacji (np. przeglądarki internetowej) podczas działania powiększenia (w przeciwieństwie do opcji Zoom, która działa na zasadzie podobnej do zrzutu ekranu – poruszamy się wtedy jak po powiększonym, nieaktywnym obrazie). Poniżej przedstawiony jest przykład, gdzie zobrazowana została możliwość pisania podczas działania aplikacji ZoomIt. Screen poniżej przedstawia wypełniony w całości ekran komputera podczas wpisywania tekstu w przeglądarce internetowej Google Chrome. Korzystając z opcji LiveZoom, możemy również przełączać się pomiędzy różnymi aplikacjami. Należy jednak pamiętać, że aby wyjść z powiększenia ekranu przy wybraniu opcji LiveZoom, należy użyć ponownie tego samego skrótu klawiszowego, który służył do włączenia tej opcji, a nie klawisza Esc, który służył do wyłączenia opcji Zoom.

ZoomIt3

Screen 3. Wpisywanie tekstu w przeglądarce Google Chrome po wybraniu opcji LiveZoom i zastosowaniu powiększenia

W tej niewielkiej aplikacji możemy również skorzystać z możliwości rysowania oraz pisania po ekranie. Po kliknięciu zakładki Draw (widocznej na screenie poniżej) możemy zobaczyć informacje dotyczące m.in. opcji wyboru kolorów, możliwości rysowania elips, prostokątów czy strzałek. Mamy do dyspozycji 6 różnych kolorów: czerwony (skrót ‘r’), zielony (‘g’), niebieski (‘b’), pomarańczowy (‘o’), żółty (‘y’) oraz różowy (‘p’). Na poniższym screenie została przedstawiona aplikacja ZoomIt wraz ze stworzonymi przez nią podkreśleniem, strzałkami, napisami, elipsą oraz kwadratem. Użyte zostały 4 różne kolory dostępne w aplikacji.

ZoomIt4

Screen 4. Możliwości aplikacji ZoomIt dotyczące rysowania po ekranie. Niestety aplikacja nie obsługuje polskich znaków.

Kolejną ciekawą opcją jest możliwość zrobienia „przerwy”. Klikając zakładkę Break, mamy możliwość zdefiniowania skrótu klawiszowego do rozpoczęcia przerwy (numer 1 na poniższym screenie), określenia czasu trwania przerwy (oznaczone numerem 2) oraz wybrania opcji zaawansowanych (numer 3). Po kliknięciu przycisku „Advanced” pojawia się nam dodatkowe okienko, gdzie możemy m.in. wybrać możliwość odgrywania wybranego przez nas alarmu po zakończeniu przerwy (numer 4), ustawienia przezroczystości czasomierza (numer 5) oraz jego pozycji (numer 6 na poniższym obrazku).

Zoomit5

Screen 5. Możliwość konfiguracji przerwy w programie ZoomIt

Po wybraniu przedstawionych wyżej opcji, zminimalizowaniu aplikacji i wybraniu określonego przez nas skrótu klawiszowego pojawi się następujący timer:

ZoomIt6

Screen 6. Widok przerwy podczas działania aplikacji ZoomIt

Czcionkę użytą w zegarze możemy natomiast zdefiniować, ustawiając odpowiednie opcje w zakładce „Type” – mamy tam możliwość m.in. wyboru czcionki oraz jej rozmiaru. Aby wyjść z przedstawionego timera, należy użyć klawisza Esc.

Pomimo że ZoomIt jest małą aplikacją, oferuje ona sporo przydatnych możliwości, które powodują, że przedstawianie prezentacji staje się łatwiejsze, a jej odbiór przyjemniejszy. Możliwość zdefiniowania własnych skrótów klawiszowych powoduje, że jej obsługa jest intuicyjna, a podkreślanie pozwala lepiej skupiać uwagę naszych słuchaczy na najważniejszych dla nas rzeczach.

2.     Prezi

 

Ciekawym narzędziem, które umożliwia tworzenie nietypowych prezentacji, jest Prezi. Zostało ono już opisane na naszym blogu, a tekst jest dostępny pod adresem http://blog.atena.pl/tworzenie-prezentacji-za-pomoca-prezi. Gorąco polecam zapoznanie się z nim, gdyż prezentacje tworzone przy użyciu tego narzędzia mogą być naprawdę ciekawe.

3.     Google drive

 

Jeśli chcemy utworzyć bądź umieścić wcześniej przygotowaną prezentację, możemy skorzystać z Google Drive, czyli Dysku Google. Aby to zrobić, wystarczy wpisać w przeglądarce adres https://drive.google.com, założyć konto, jeśli go nie mamy, a następnie, będąc na wspomnianej wcześniej stronie, możemy wybrać przycisk „Nowy” (oznaczony numerem 1 na poniższym screenie) i kliknąć Prezentacje Google (przycisk numer 2 na poniższym screenie).

GoogleDrive1

Screen 7. Rozpoczęcie tworzenia prezentacji na Dysku Google

Po wybraniu Prezentacji Google pojawi się nam panel prezentacji. Tam do wyboru mamy: opcję zmiany tytułu naszej prezentacji (oznaczone numerem 1). Aby zmienić tytuł, należy kliknąć na nazwę „Prezentacja bez tytułu”. Poniżej mamy do wyboru wiele różnych opcji (numer 2 na poniższym screenie), jednak nie znajdziemy tu opcji „zapisz”. Jest to spowodowane tym, że prezentacja jest zapisywana automatycznie na naszym koncie, co jest bardzo wygodną opcją. Wśród dostępnych możliwości możemy znaleźć opcję pobrania naszej prezentacji (wybierając Plik -> Pobierz jako) w formacie Microsoft PowerPoint (rozszerzenie .pptx), jako pliku PDF, jako zwykłego tekstu lub obrazu w formacie JPEG, PNG lub SVN. Poniżej (numer 3 na poniższym screenie) mamy możliwość dodawania elementów do slajdów, zmiany ich tła, układu czy też przejścia pomiędzy slajdami. Ciekawą opcją jest też możliwość podglądu naszych slajdów (numer 4 na poniższym screenie).
GoogleDrive2

Screen 8. Widok edytora tworzenia prezentacji na Dysku Google

Do tego mamy również możliwość wybrania jednego z wielu dostępnych motywów, jak również możemy zaimportować własny, dowolny motyw, przez co tworzenie prezentacji staje się łatwiejsze.

GoogleDrive3

Screen 9. Możliwe do wyboru motywy podczas tworzenia prezentacji na Dysku Google

Jedną z najważniejszych zalet tworzenia prezentacji poprzez narzędzia Google jest to, że mamy nasze materiały w jednym miejscu i możemy pokazywać nasze ciekawe prezentacje z animacjami, nie mając na komputerze dodatkowego oprogramowania poza przeglądarką internetową. Ważnym elementem jest również to, że możemy udostępniać prezentacje innym osobom.

Podsumowując, uważam, że narzędzie Google daje nam wiele możliwości do tworzenia ciekawych prezentacji i warto z niego korzystać, organizując je w odpowiednich folderach. Dostęp do nich staje się łatwiejszy i potrzeba przedstawienia swojej pracy na komputerze nieposiadającym dodatkowego oprogramowania biurowego nie jest dla nas przeszkodą.

 

Inne narzędzia

 

Warto również zwrócić uwagę na narzędzia, które pozwalają na wygodne dzielenie się prezentacjami, jak np. SlideShare dostępne pod adresem http://www.slideshare.net/, Slidesnack (http://www.slidesnack.com/) czy Speakerdeck (https://speakerdeck.com/). To, jakiego narzędzia użyjemy, może zależeć od grona naszych odbiorców, naszych osobistych preferencji czy też wygody ich użytkowania. Polecam zapoznanie się z opisami tych narzędzi i wybranie takiego, które będzie Wam najbardziej odpowiadało.

Innym pomocnym narzędziem może być też… telefon komórkowy! Dostępny tu licznik czasu czy zegarek w dyskretny sposób zwróci nam uwagę na mijający czas. W zależności od systemu operacyjnego dostępne są specjalne programy ułatwiające monitorowanie czasu podczas prezentacji, niekiedy jednak wystarczy zwykły zegar czy stoper.

 

Podsumowanie

 

Celem tego wpisu było przedstawienie najważniejszych funkcjonalności i programów, które ułatwiają przedstawienie i przechowywanie prezentacji. Pomimo tego, że istnieje sporo narzędzi, które pomagają tworzyć prezentację, ułatwiają pokazywanie w niej różnych rzeczy, dużo ważniejsze jest własne zaangażowanie i odpowiednie podejście do omawianego przez nas tematu. Jeśli tylko będziemy mieć chęć, nasze prezentacje będą miały szansę być ciekawe, a nasi słuchacze więcej z nich wyniosą. Warto podczas prezentacji pokazywać działanie omawianej aplikacji, a w miarę możliwości dawać słuchaczom możliwość własnoręcznego wypróbowania dostępnych opcji, w myśl słów Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Dlatego właśnie ważne są ciekawe prezentacje (mówienie oraz pokazywanie) wraz z możliwością zrobienia czegoś przez naszych słuchaczy (pozwalanie im na zrobienie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *