Temat wiecznie żywy: Kontrola Rodzicielska na urządzeniach mobilnych


Technologia poszła naprzód, urządzenia wyglądają i działają już inaczej, aplikacje stały się bardziej przyjazne i zaawansowane, co nie oznacza, że skomplikowane w obsłudze – od ostatniego wpisu na ten temat na Blogu trochę się pozmieniało… Dlatego chciałbym przedstawić Wam ciekawe rozwiązanie, za jakie uważam Google Family Link.

Google Family Link jest prostą w obsłudze aplikacją, dzięki której można mieć pełną kontrolę nad tym, co nasze dzieci robią na tablecie bądź smartfonie. Wielu rodziców ma opory przed takimi rozwiązaniami, ponieważ kojarzą im się one ze szpiegowaniem i nadmierną kontrolą. Uważam jednak, że wobec tak dynamicznego rozwoju technologii oraz łatwości dostępu do Internetu, z jakimi mamy dziś do czynienia, warto zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci. Internet pełny jest treści nieodpowiednich dla najmłodszych użytkowników, a aplikacje dostępne w Google Play mogą być dla nich nawet niebezpieczne. Korzystając z Google Family Link, rodzice mogą sprawować kontrolę nad smartfonem lub tabletem swojej pociechy. Mogą też sami zdecydować, w jakim stopniu chcą ingerować w jej prywatność. Dlatego warto wziąć pod uwagę tę darmową usługę.

Na świecie Google Family Link jest dostępny od dawna, jednak w Polsce z tego rozwiązania możemy korzystać od maja 2018 roku. W jego skład wchodzą dwie aplikacje: Google Family Link dla rodziców oraz Google Family Link dla dzieci i nastolatków. Każdą z nich należy osobno zainstalować na urządzeniu przeznaczonym dla odpowiedniego użytkownika – rodzica i dziecka. To, w jaki sposób będziemy ingerować w wirtualne życie naszego dziecka, zależy już tylko od nas, ponieważ aplikacja pozwala na zmianę wielu przydatnych ustawień.

Google Family Link – dostęp do aplikacji
Dzięki opisywanej usłudze można sprawdzić, co dokładnie znajduje się na urządzeniu mobilnym dziecka, jakie aplikacje są na nim zainstalowane i ewentualnie część z nich zablokować. Jest to szczególnie przydatne, jeśli obawiamy się, że nasze dziecko może korzystać z portali społecznościowych, choć jest na to stanowczo za młode. Co więcej, rodzice mogą też kontrolować uprawnienia poszczególnych programów i blokować te, które wydają im się z pewnych względów niebezpieczne bądź zbędne.

Google Family Link – kontrola rodzicielska w sklepie Play
Dzięki tej usłudze Google rodzice mają również lepszą kontrolę nad tym, co dzieci mogą pobierać na swoje urządzenia mobilne . Mowa tu przede wszystkim o aplikacjach, choć można również kontrolować zakres treści, do jakich dziecko będzie miało dostęp w usługach Google oferujących filmy i muzykę. W tych kategoriach możemy blokować dostęp do treści przeznaczonych dla konkretnej grupy wiekowej, zawierających przemoc, wulgaryzmy czy erotykę.

Google Family Link – filtry w przeglądarce Chrome
Kontrola rodzicielska pozwala również w prosty sposób zabezpieczyć dzieci przed treściami pornograficznymi dostępnymi za pomocą przeglądarki Chrome. Niestety w aplikacji przeznaczonej dla rodziców znajdziemy komunikat „Próbuj blokować strony dla dorosłych”, więc Google Family Link nie zablokuje każdej witryny, ale z pewnością utrudni dostęp do treści, których najmłodsi użytkownicy nie powinni oglądać.
Ciekawe wydaje się to, że możemy określić, do jakich stron nasza pociecha będzie miała dostęp. Z drugiej strony jednak w ten sposób możemy „niechcący” ograniczyć dostęp do stron, które dzieciom mogłyby się przydać, chociażby przy odrabianiu prac domowych czy w związku z rozwijaniem zainteresowań.

Google Family Link – filtry na YouTube i w wyszukiwarce
Jeżeli zaś chodzi o aplikację Google Family Link, muszę niestety wspomnieć o jej dużym minusie. Otóż z poziomu aplikacji nie można ustawić trybu ograniczonego, trzeba wesprzeć się pomocą na YouTube, gdzie w ustawieniach określimy, jak ma działać tryb ograniczony. Co za tym idzie, nasze dzieci będą mieć ograniczony dostęp do rzeczy, które mogą znaleźć na danym serwisie, jednak z drugiej strony nie daje to stuprocentowej gwarancji, że blokowane zostaną treści, które nie nadają się dla młodych ludzi, bo zawierają treści wulgarne, agresywne lub po prostu są przeznaczone dla starszych odbiorców.

W wyszukiwarce Google z kolei możemy włączyć filtr SafeSearch, którego zadaniem jest blokowanie treści przeznaczonych dla osób pełnoletnich, jakie mogłyby się pokazać w wyszukiwanych wynikach. W ten sposób uchronimy nasze dzieci, które mogłyby być narażone na oglądanie treści dla nich nieodpowiednich.

Google Family Link – lokalizacja
Dzięki tej usłudze rodzice będą spokojniejsi, wiedząc, gdzie ich dziecko w danym momencie się znajduje: w szkole, na dodatkowych zajęciach czy w drodze do domu.

Google Family Link – monitorowanie czasu spędzanego przed smartfonem


Ciekawą opcją, którą daje nam do dyspozycji Google Family Link, jest monitorowanie czasu spędzanego przez nasze dziecko na korzystaniu z aplikacji zainstalowanych na smartfonie. Dzięki temu dowiemy się, czym i jak długo się zajmuje: aktywnością na portalach społecznościowych, grami, oglądaniem filmików na YouTube, a może nauką.

Google Family Link – limity czasu używania urządzenia

Ostatnią, ale zarazem istotną funkcją jest według mnie ustawienie limitu czasu korzystania ze smartfonu lub tabletu przez dziecko. Rodzic może określić, w jakich godzinach danego dnia urządzenie zostanie zablokowane. W czasie blokady nie będzie można na nim skorzystać z aplikacji, ale nadal będzie można zadzwonić czy wysłać wiadomość, gdy będzie wymagała tego sytuacja.

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, które umożliwiają kontrolę rodzicielską, takich jak Norton Family czy Qostodio. W każdej z nich są różne ustawienia, pozwalające w większym bądź mniejszym stopniu zapewnić nam podstawową kontrolę. Uważam jednak, że na ich tle Google Family Link jest ciekawą aplikacją, choć pewnie nie doskonałą. Może ona znacznie ułatwić rodzicom życie, dając im kontrolę nad tym, ile czasu dziecko spędza ze smartfonem bądź tabletem każdego dnia, w co gra i jak długo, a także pozwalając na ustawienie blokady urządzenia.


Piotr Szafrański

O Piotr Szafrański

Wieloletnie doświadczenie zdobyte w pracy na różnych stanowiskach i w różnych miejscach, pozwoliło mi zdobyć potrzebne doświadczenie i wzbogacić zakres wiedzy z Informatyki i kryptografii, które stały się moimi ulubionymi zainteresowaniami. Doświadczenie pozyskiwałem w takich Firmach jak Ergo Hestia, Dot2Dot, MON, Państwowe resorty oraz Atena. Nie jestem Blogerem, dopiero rozwijam się w tej materii, jest to ciekawa odskocznia od dnia codziennego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 komentarzy do “Temat wiecznie żywy: Kontrola Rodzicielska na urządzeniach mobilnych

 • Avatar
  Shogo

  Korzystam i polecam. Dzieci jednak są dość kreatywne i odkryły że po włączeniu trybu ultra oszczędzania baterii family link się wyłącza i można obejść w ten sposób jego zabezpieczenia.

  • Piotr Szafrański
   Piotr Szafrański Autor wpisu

   To jest niesamowite, że młodzi ludzie ( dzieci ) są bardziej techniczni niż my i potrafią szybko znaleźć obejście … dziękuję za komentarz i cenną uwagę, będę mieć to na uwadze, postaram się skontaktować z twórcą oprogramowania i jestem ciekaw jak to postarają się rozwiązać ?

  • Piotr Szafrański
   Piotr Szafrański Autor wpisu

   To jest niesamowite jak nasi najmłodsi domownicy potrafią szukać i znajdywać obejścia tam, gdzie nikt się nie spodziewa 🙂
   z mojej strony proszę Cię byś raz jeszcze sprawdziła w ustawieniach czy na pewno masz zaznaczone, by otwierały się tylko strony rekomendowane przez ciebie, jak również czy wprowadziłaś politykę wiekową, czasem diabeł tkwi w szczegółach. dziękuję za komentarz.

  • Avatar
   Monia

   Witam. Zablokowałam telefon dziecka tą aplikacją….Pokombinowałam sobie chcąc sprawdzić co będzie jak zmienię wiek i zostało usunięte konto gmail. Telefon zablokowany a ja nic nie mogę zrobić . Proszę o podpowiedź, co zrobić

   • Piotr Szafrański
    Piotr Szafrański Autor wpisu

    Witam
    Czy udało się już odblokować konto na telefonie czy nie ?
    Jeżeli jeszcze nie, to czy na Pani telefonie ma Pani wciąż zainstalowaną aplikację, gdzie można kontem zarządzać ? jeśli tak to proszę o ponowną konfigurację. chętnie pomogę.