Wstęp do Android Studio


Android Studio to oparte na IntelliJ kompleksowe narzędzie do wytwarzania aplikacji na system Android. Zaprezentowano je na tegorocznej konferencji Google I/O 2013. Według jego twórców ma ono znacznie przyspieszyć proces wytwarzania aplikacji. W niniejszym artykule pokażę, jak przygotować środowisko do pracy oraz przedstawię kilka jego najciekawszych funkcjonalności.

Mimo, że będzie to tylko wstęp do tej platformy, a posiadasz już prawdopodobnie doświadczenie w tworzeniu aplikacji na system Android, zachęcam do przeczytania tego artykułu. Jestem pewny, że znajdziesz w nim ciekawe i nowe informacje, które mogą skłonić do wypróbowania tego IDE. Polecam również prezentację Android Studio na Google I/O 2013, dostępną pod adresem

https://developers.google.com/events/io/sessions/324603352

oraz krótki przegląd kilku funkcjonalności środowiska

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=e0fXuyL0xVU

Instalacja

 1. Ściągamy najnowszą wersję Android Studio z http://developer.android.com/sdk/installing/studio.html.
 2. Instalujemy środowisko. Android Studio działa pod systemem Windows, Mac OS X oraz Linux. Opisy instalacji na poszczególne platformy można przeczytać na stronie, z której udostępniany jest plik instalacyjny Android Studio (link z punktu 1).
 3. Całość instalacji polega głównie na wciskaniu przycisku Next. Instalator nie pozwoli przejść dalej, jeśli nie masz ustawionej zmiennej środowiskowej JAVA_HOME, dlatego pamiętaj o ustawieniu jej na folder zawierający JDK.
 4. To wszystko. Jesteś już gotowy do tworzenia własnych aplikacji na system Android za pomocą środowiska Android Studio.

android_studio_1

Pierwszy projekt

Na początku najczęściej tworzy się najprostszą aplikację „Hello World”, my nie będziemy w tej kwestii oryginalni i zostaniemy przy tej konwencji. Zaczynamy więc od wybrania opcji „New Project…”, gdy tylko pojawi się okno powitalne Android Studio, takie jak widoczne poniżej.

android_studio_2

W następnym oknie uzupełniamy nazwę aplikacji, nazwę pakietu, minimalną oraz docelową wersję Androida.

android_studio_3Przez kolejne ekrany przechodzimy przyciskiem Next, aż będziemy mogli wcisnąć przycisk Finish. Jeśli znasz Eclipcse’a, to te wszystkie ustawienia będą Ci się wydawać bardzo znajome.

Tworzenie pierwszego projektu zajmuje trochę więcej czasu ze względu na to, że środowisko musi dociągnąć i doinstalować komponenty narzędzia Gradle, które służy do budowy projektów.

android_studio_6

W końcu zobaczysz platformę, która moim zdaniem wygląda bardzo przyjemnie. Zanim zaczniemy pracę, chciałbym zwrócić uwagę na strukturę naszego nowoutworzonego projektu.

android_studio_struktura

Zdecydowanie różni się ona od tej tworzonej w Eclipse. Jak widać, wszystkie katalogi i pliki zasobów (res) oraz plik manifestu (AndroidManifest.xml) znajdują się wewnątrz katalogu src. Oprócz tego mamy dosyć sporo plików konfiguracyjnych narzędzia Gradle.

Jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z tworzeniem aplikacji na system Android i nic nie mówią Ci takie pojęcie jak aktywność czy intencja oraz nie wiesz, czym są zasoby i dlaczego mamy tyle podkatalogów w katalogu res, to zapraszam Cię do zapoznania się podstawami, które opisaliśmy w artykule Wstęp do Androida.

Ciekawe funkcjonalności

Google przygotowało nam bardzo wiele ciekawych funkcjonalności, które przyspieszają pracę w tym środowisku oraz mogą sprawić, że wytwarzanie oprogramowania stanie się jeszcze bardziej przyjemne. Niewątpliwie twórcy Android Studio postawili największy nacisk na usprawnienie tworzenia interfejsów użytkownika.

Żeby poznać kilka z takich udogodnień, przyjrzyjmy się layoutowi (activity_main.xml), który został utworzony dla głównej aktywności. Przejdźmy od razu w tekstowy tryb edycji. Prawdopodobnie od razu rzuci Ci się w oczy podgląd layoutu.

Każda wprowadzana zmiana w xml-u jest od razu widoczna na podglądzie. Nie trzeba za każdym razem przełączać się w tryb wizualny, aby sprawdzić, jak wpłynęła na wygląd ekranu. Podgląd jest również aktywny, wybranie któregoś z jego komponentów spowoduje podświetlenie odpowiadającego mu elementowi xml-a. Jest to niesamowicie przydatna funkcjonalność, pozwalająca zaoszczędzić mnóstwo czasu podczas projektowania.

android_studio_7Ale to jeszcze nie wszystko. Możemy mieć jednoczesny podgląd naszego ekranu na różnych rozmiarach wyświetlaczy. W tym celu wystarczy wybrać opcję „Preview All Screen Sizes” w oknie Preview.

android_studio_8

W wyniku tej operacji otrzymasz widok podobny do poniższego.

android_studio_9

Z pewnością jest to funkcjonalność, z której sam często będę korzystał i dzięki której można uniknąć wielu problemów występujących podczas projektowania ekranów na różne typy urządzeń o różnych rozmiarach wyświetlaczy.

To nadal jeszcze nie wszystko, na co możemy mieć podgląd, ale zanim jeszcze go sobie zobaczymy, dodajmy kilka tłumaczeń do aplikacji. Z menu okna Preview wybieramy ikonkę przedstawiającą kulę ziemską, a następnie pozycję „Add Translation…”.

android_studio_11

Z  kolejnego okienka wybieramy język, dla którego chcemy dodać tłumaczenie.

android_studio_translation_2

Następnie możemy wpisać tłumaczenia wykorzystywanych przez nas słów oraz zwrotów.

android_studio_translation_3

W ten sposób możemy szybko dodać wiele tłumaczeń na różne języki dla naszej aplikacji. Ale tak naprawdę, to jeszcze nie jest to, co najbardziej chciałem pokazać.

Kliknij ponownie w ikonkę kuli ziemskiej okna Preview. Na samym dole rozwiniętego menu doszła nowa opcja „Preview All Locales”.

android_studio_10

Po wybraniu tej pozycji otrzymamy podgląd wszystkich zdefiniowanych przez nas języków.

android_studio_languages

Zwróć, proszę, teraz uwagę na treść layoutu, a dokładniej na definicję pola tekstowego TextView.

android_studio_strings1

Jeśli tworzysz aplikacje na Androida, to wiesz, że nie powinno się stosować stałych tekstów w parametrach komponentów. W polach textSize i text powinien być podany identyfikator zasobu. W rzeczywistości tak właśnie jest. Najedź kursorem myszy na parametr text, a zobaczysz, co naprawdę kryje się pod tekstem „Hello World!”.

android_studio_strings2

Środowisko potrafi wyświetlać wartość zasobu zamiast jego identyfikatora. Moim zdaniem jest to bardzo fajna funkcjonalność.

Android Studio posiada również wiele fantastycznych usprawnień pisania kodu. Podobnie jak w przypadku layoutu, tak też w kodzie potrafi wyświetlić wartość zasobu zamiast jego identyfikatora.

android_studio_strings4

Dla zasobów typu drawable możemy zobaczyć ich podgląd w każdej zdefiniowanej przez nas konfiguracji.

android_studio_images

Środowisko sprawdza również nasze deklaracje zmiennych.

android_studio_variables

Posiada zdefiniowany słownik, według którego dokonuje tej weryfikacji oraz może zasugerować nam prawidłowe rozwiązania.

android_studio_variables1

Dokonuje również głębszej analizy kodu. Przyjrzyj się poniższemu przykładowi i wypróbuj go sam.

android_studio_code_analize

Środowisko podejrzewa, że popełniłeś błąd, ustawiając parametr określający minimalny parametr poprzez zmienną zawierającą wartość maksymalną.

Migracja projektów

Na koniec jeszcze jedno. Jeśli chciałbyś wypróbować Android Studio, ale nie masz ochoty przepisywać wszystkich swoich projektów na to środowisko, mam dobrą wiadomość. Istnieje możliwość importu projektów z Eclipse’a. Co ciekawe, wszystkie przeprowadzone przeze mnie testy tej operacji przeszły bezbłędnie. Wszystkie przeniesione aplikacje uruchomiły się bez problemu w nowym środowisku. Bardzo istotną właściwością Android Studio jest to, że podczas importu projektów nie zmienia ono struktury plików na tę, którą widzieliśmy po utworzeniu zupełnie nowego projektu. Oznacza to, że w każdym momencie możesz wrócić do kontynuowania swojej pracy w Eclipse.

Podsumowanie

Android Studio jak na tak świeże środowisko potrafi już pozytywnie zaskoczyć swoimi praktycznymi funkcjonalnościami. Widzę ogromny potencjał tego narzędzia, które w niedalekiej przyszłości może poważnie zagrozić pozostałym środowiskom do wytwarzania aplikacji na Androida. Czy Twoim zdaniem Android Studio ma szansę przebić Eclipse’a?

Jeśli zainteresowało Cię to środowisko i chciałbyś dowiedzieć się więcej o nim samym oraz o pracy w nim, zostaw poniżej komentarz albo skorzystaj z formularza w zakładce „Napisz do nas”. Jestem też ciekaw Twoich doświadczeń oraz opinii na temat Android Studio.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 komentarzy do “Wstęp do Android Studio

 • Avatar
  Mateusz

  Witam,

  mam taki problem z Android studio. Otóż kiedy startuje program (jako admin), pojawia się obrazek ładujący i potem gaśnie, program się nie włącza. Zrobiłem zmienną środowiskową Java Home. Jaka jest przyczyna, można jakąś podpowiedź?

  JDK 8 , Windows 10 N Pro

 • Avatar
  loza

  Zaczynam dopiero moja przygodę z android studio i czego mi brakuje to prostych przykładów które pozwolą mi wgrać aplikację i zrozumieć takie ogólne zasady korzystania z tej aplikacji. Niekiedy proste ustawienia czy sposób pracy na tej aplikacji daje więcej jak nie jeden opis. Ja jak na razie nie mogę znaleźć opisu który pozwoli mi zacząć. W delphi poruszam się już bez problemu i moje spostrzeżenia jak dla początkujących to w android studio jest to bardziej skomplikowane jak w delphi i zrobienie prostej aplikacji to nie lada wyczyn dla początkującego który wie jak programować. Chcę zrobić prostą aplikację w której dodaję dwie cyfry robię to tak samo jak w delphi ale zawsze mam błąd i to jest denerwujące. Moja uwaga więcej prostych różnych aplikacji. Niby są ale jak je wgrać i uruchomić to nie wiem. w Delphi było proste jeden plik i cała aplikacja wgrana i uruchamia się bez problemu a tu chińszczyzna.